Hermes çantalarıyla adını moda dünyasına altın harflerle yazdıran markanın sahibi kim? Bu sorunun cevabı, Hermes'in köklü geçmişine ve özgün tasarımlarına dayanıyor. Thierry Hermes, markanın temellerini atan ve günümüze taşıyan önemli bir isim olarak öne çıkıyor. Hermes çantalarının popülaritesinin arkasındaki hikayeyi ve Thierry Hermes'in markaya kazandırdığı değeri keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin.

Hermes çanta sahibi kim?

Hermes Canta Sahibi Kim Thiery Hermes Kimdir (1)

Hermes, 1837 yılında Thierry Hermes tarafından kuruldu ve ilk olarak deri eyer ve binicilik aksesuarları üretmeye başladı. Avrupalı soyluların ilgisini çeken özel tasarımlarla başlayan yolculuğunda, 1920 yılında fermuar patentini alarak kadın çantalarıyla da ün kazandı. Günümüzde Hermes, özel deri ürünlerinin yanı sıra ev tekstili, mobilya ve porselen gibi alanlarda da faaliyet gösteriyor. Axel Dumas şu anki CEO'dur.

Hermes çantalarının fiyatları geniş bir skalada değişmektedir. En düşük fiyatlı çanta 540 dolar (yaklaşık 3.115 TL) iken, en yüksek fiyatlı çanta 41.500 dolar (yaklaşık 239.405,20 TL) olarak belirlenmiştir. Telikleri ise 270 dolardan (yaklaşık 1.557,58 TL) başlayıp, 1.625 dolara (yaklaşık 9.374,30 TL) kadar çıkmaktadır.

Hermes, Yunan mitolojisinde ulakların ve ticaretin tanrısı olarak bilinir. Ünlü kare ipek fularları için kullanılan ham maddeler özel Brezilya çiftliklerinden temin edilir ve tamamen bitkisel boyalar kullanılarak üretilir. Her bir fuların yapımı yaklaşık bir ay sürer. Marka, kaliteli ürünlerinin benzersizliğinden o kadar emindir ki lisanslı tek bir ürüne bile sahip değildir. Jane Birkin, Hermes çantasının isim annesi olduğundan her yıl Hermes tarafından bağışlanan miktarı hayır kurumlarına yönlendirir.

Thiery Hermes kimdir?

Thierry Hermes Der

Thierry Hermès, Fransız bir iş adamıydı ve Hermès International'ı kuran moda evi tasarımcısı unvanını kazandı. Hermès, 1801 yılında Almanya'nın Krefeld şehrinde doğdu. İş hayatına at koşum takımları üreticisi olarak başladı ve ilk atölyesinde mücevherler, ev dekorasyon ürünleri ve ipek eşarplar da sergiledi. Babası Thierry Hermès Fransız, annesi Agnese Kuhnen ise Alman kökenlidir. Ailesini genç yaşta kaybettikten sonra 1821'de Paris'e taşındı. Ölümünden sonra 1878'de, oğlu ve torunları Charles-Emile Hermès, Adolphe Hermès ve Emile-Maurice aile işini devralarak sürdürdüler.

Erken yaşamı Thierry Hermès, 1801 yılında o dönemde Napolyon'un imparatorluğunun bir parçası olan Krefeld şehrinde doğdu ve bu şehirde Fransız vatandaşlığı kazandı. Hancı olan ebeveynlerinin altıncı çocuğuydu. Tüm ailesini hastalık ve savaşta kaybettikten sonra, yetim olarak 1821'de Fransa'ya taşındı. Deri işçiliği yeteneğiyle 1837'de Paris'in Grands Boulevards semtinde at koşum takımları ve eyer dükkanını açtı.

Kariyeri

1837'de Thierry Hermès, Paris'teki Rue Basse du Rempart'ta at koşum takımları üreticisi olarak Hermès şirketini kurdu. Hermès, toplumun at koşum takımlarına, at arabalarına ve sürüş ekipmanlarına olan talebini karşılamak için uzmanlaştı. İşini el işçiliğinin gücüne dayandırdı; özellikle eyer dikişi, iki mumlu keten ipliğinin gergin bir karşıtlıkta işlenmesiyle tamamlanıyordu. Dükkanını açtıktan sonra, müşterileri arasında Paris sosyetesi ve Avrupa kraliyet ailesi de vardı. İşletmesi kısa sürede sadece koşum takımlarından ve eyerlerden çantalar, kutular ve fermuarlar gibi ürünlere genişledi.

Hermes Canta Sahibi Kim Thiery Hermes Kimdir (2)-1

Çocukları

Hermès'in eşi Christine Pétronille Pierrart'tan (1805-1896) Charles-Emile adında bir oğlu oldu. Charles-Emile'in yanı sıra, Adolphe ve Emile-Maurice adında iki oğlu daha vardı. Adolphe, şirketin taşıma çağına uzun vadeli bakış açısına sahip olmadığına inandığı için işi Emile'e bıraktı. Emile-Maurice, saraçlığa olan talebi fark ederek, Hermès'e araba, tren ve gemi ile seyahat eden müşteriler için "eyerle dikilmiş" deri eşyalar ve sandıklar yapması konusunda yön verdi. Şirketin otomobil çağına girdiği dönemde, Emile-Maurice "Hermès Fastener" olarak bilinen fermuar için iki yıllık bir patent aldı ve bu ürün giyim endüstrisinde bir devrim yarattı.

12365

Mirası

Hermès, birçok yeniliğe öncülük etmiştir. 1923'te tanıtılan Hermès fermuarı günümüzde hala birçok çanta modelinde kullanılmaktadır. Ayrıca Hermès'in ipek atkıları, 1923'te geliştirilen ilk ipek atkı olan "Jeu des Omnibus et Dames blanches" ile tanınır. Şirket, Grace Kelly'nin adını taşıyan ve klasikleşen birkaç ürün de dahil olmak üzere 1930'larda çeşitli ürünler piyasaya sürdü. Günümüzde Hermès, tılsımlar ve Clémence boğa derisinden yapılmış lüks ürünler sunmaktadır. Bir diğer bilinen ürünleri arasında Birkin çantası, aktris Jane Birkin'in adını taşır ve 1984'te Jean-Louis Dumas tarafından yaratılmıştır. Hermès'in dünya çapında 283 mağazası bulunmaktadır ve her yıl koleksiyonları için belirli bir tema belirlemektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ