Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, kendisine usulsüz şekilde rapor düzenlendiği iddiasıyla mahkemeye çıktı. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Başak Demirtaş ile birlikte doktor Rezan Buğday, resmi belgede sahtecilik suçundan 2.5’ar yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak Bölge İstinaf Mahkemesi, eksik soruşturma yapıldığı gerekçesiyle bu kararı bozdu.

İstinaf mahkemesinin kararı üzerine yeniden yargılama yapıldı. Yargılama sonucunda, Başak Demirtaş’ın toplam 8 farklı tarih aralığında, 5 ila 45 gün sürelerinde rapor aldığı ortaya çıktı. Ancak mahkeme, bu raporların gerçeğe aykırı olduğuna dair kesin ve açık delil bulunamadığını vurguladı. Başak Demirtaş’ın, yurtdışı seyahatlerinde hasta olmadığı halde rapor aldığı iddiaları da dosyada yer aldı.

Mahkeme sürecinde, toplum sağlığı merkezinde görevli doktorun rapor düzenleme tarihini gösteren protokol defterinin aslının bulunamadığı bilgisi de mahkemeye sunuldu. Bu durum, sanıklar lehine bir kararın verilmesine etki etti. Ayrıca, tanıkların ifadeleri ve delillerin tamamının göz önünde bulundurulması gerektiği vurgulandı.

Hukuki sürecin usule uygun yürütülmemesi ve delillerin yetersizliği nedeniyle Başak Demirtaş ile doktor Rezan Buğday hakkında kesin bir hüküm kurulamadığına karar verildi. Mahkeme, şüpheden sanık yararlanır ilkesi doğrultusunda Başak Demirtaş'ı beraat ettirdi. Kararın ardından sanıklara, vekâlet ücretlerinin ödenmesine karar verildi. Duruşma savcısı ise karara itiraz ederek yeniden istinaf mahkemesine başvurdu.

Kaynak: HABER MERKEZİ