Bu yıl haziran ayındaki yüksek sıcaklar, İzmir'in verimli ovalarında yetişen domateslerin hasadını öne çıkardı. Erken hasat ve sıcak hava koşulları nedeniyle domates kurutma süreci, geçmiş yıllara göre 10 gün önce başladı.

İlkbaharda ekilen domatesler, temmuz ayıyla birlikte hasat edilmeye başlandı. Mevsimlik işçiler tarafından toplanan domatesler, kamyon ve traktörlerle beyaz örtülerin serildiği arazilere taşınıyor. Burada kesilip, isteğe bağlı olarak tuzlanan veya kükürtleme işlemine tabi tutulan domatesler, yaklaşık bir hafta güneşte kurutuluyor.

Ovada kuruyarak kırmızı renge dönen domatesler, paketleme tesislerinden sonra ihraç ediliyor. Avrupa ve ABD gibi ülkelerde özellikle makarna, pizza ve salatalarda tercih edilen kurutulmuş domatesler, sofralarda yer alıyor.

Kurutulma işinde çalışanların büyük bir kısmı, Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinden gelen tarım işçilerinden oluşuyor. Sabahın erken saatlerinde çadırlarından çıkarak güne başlayan işçiler, kavurucu güneş altında saatlerce çalışarak kazandıkları paraya göre işlem yaptıkları kasalara yerleştiriyor.

Torbalı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahap Olgun, ilçenin kuru domates konusunda Türkiye'nin öncüsü olduğunu belirtti. Olgun'a göre, Torbalı'da yetişen domatesler güneş altında kurutulduktan sonra işlenip 100'e yakın ülkeye ihraç ediliyor. İlk dönemlerde İtalyanların büyük ilgi gösterdiği kuru domateslere, son olarak ABD'nin de ilgi göstermeye başladığı ve hamburger gibi ürünlerde kullanıldığı ifade ediliyor.

Kuru domates üreticisi ve ihracatçısı Kemal Saygıner ise bu yıl rekoltenin ve kalitenin geçmiş yıllara göre daha iyi olduğunu dile getirdi. Saygıner, yüksek sıcaklıkların erken olgunlaşmayı sağladığını ve bu durumun hasatı ve kurutma işlemlerini öne çektiğini belirtti. Geçen yıllarda yaşanan hastalık ve olumsuz hava koşullarının aksine bu yıl üretimin güzel ve verimli geçtiğini sözlerine ekledi.

İşçilerden Sinan Karataş da her yıl bu dönemde Torbalı'ya geldiklerini ve yaklaşık bir ay boyunca domates hasadı için çalıştıklarını dile getirdi. Sabahın erken saatlerinde başladıkları mesainin akşam saatlerine kadar sürdüğünü ve bu süreçte yoğun bir çalışma temposu içinde olduklarını ifade etti.

Kaynak: AA