Hatay Antakya'da 2024 yılının Mayıs ayında meydana gelen sağanak nedeniyle çökme oluşması sonucu bazı kabirlerin hasar gördüğü Narlıca Deprem Şehitleri Mezarlığı'ndan görüntüler sosyal medyada görenleri üzüntüye boğdu. Görüntülere göre birçok mezarlıkta hasar söz konusu. Peki, çalışma başlatıldı mı? Hatay Antakya’da 2024 Mayıs yağmurları sonrası toprak kaymaları mı meydana geldi? Antakya’da mezarlar dağıldı mı? sorularının detaylı yanıtlarına ulaşmak için okumaya devam edin...

Antakya’da Mayıs yağmurları sonrası toprak kaymaları mezarları dağıttı mı?

6 Şubat 2023'te yaşanan depremlerin ardından oluşturulan Narlıca Deprem Şehitleri Mezarlığı'nda meydana gelen çökme olayı, dün başlayan sağanak yağışın etkisiyle arttı. Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, zarar gören kabirlerin onarımı için çalışma başlattı.

Narlıca Deprem Şehitleri Mezarlığı yetkilisi Orhan Kahraman, yaptığı açıklamada, sağanak sonrası mezarlığın bir kısmında çökme meydana geldiğini ve onarım çalışmalarının başlatıldığını belirtti.

Kahraman, "Çökme nedeniyle zarar gören 459 mezarın güvenli alanlara taşınması kararlaştırıldı. Önümüzdeki günlerde bu mezarların yeni konumları belirlenecek ve vatandaşlarımız rahatça kabir ziyareti yapabilecekler." dedi. Ayrıca Kahraman, mezarlığa gelen ziyaretçiler için yollara mıcır serildiğini de vurguladı.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Özer Gövce ise mezarlık alanında inceleme yaptıklarını belirterek, Büyükşehir Belediyesi Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi'ne bağlı 491 personel ve 247 aracın sağanak sonrası hızla harekete geçtiğini ifade etti. Gövce, saha çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ