Son bir yıldır, birçok şirket borsaya halka arz olma yolunda ilerliyor. Yüksek faiz ortamında, şirketler hisse satışıyla finansman sağlayarak gelirlerini yeni yatırımlara yönlendiriyorlar. Bu trende katılan şirketler arasında olan Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği AŞ, halka arz sürecine hazırlanıyor. Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği, halka arz için talep toplama sürecini başlatıyor. Şirket, 15-17 Mayıs tarihlerinde talepleri almaya başlayacak.

Hisse Kodu ve Fiyatı:

Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği'nin borsada işlem göreceği hisse kodu 'HRKET' olarak belirlendi. Halka arz fiyatı pay başına 70 lira olarak belirlendi. Şirket, yüzde 20,83'ünü halka açacak ve nominal değeri 24 milyon lira olan payları satışa sunacak.

Halka Arzı Gerçekleştirecek Bankalar:

Halka arz süreci, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası AŞ (TSKB) liderliğinde ve Yatırım Finansman Menkul Değerler AŞ eş liderliğinde oluşturulan konsorsiyum tarafından yürütülecek.

Tahmini Halka Arz Büyüklüğü:

Halka arz edilecek hisselerin yüzde 74'ü yurt içi bireysel yatırımcıya, yüzde 25'i ise yurt içi kurumsal yatırımcıya ayrılacak. Beklenen halka arz büyüklüğü yaklaşık 1,6 milyar lira olacak.

Halka Arz Gelirlerinin Kullanımı:

Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği, halka arzdan elde edilecek gelirleri şirketin büyümesi için kullanmayı planlıyor. Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Abdullah Altunkum, şirketin sürdürülebilirliğinde borsaların öneminin farkında olduklarını ve bu nedenle halka arz sürecine dahil olduklarını belirtti. Altunkum, halka arz gelirlerinin yüzde 50'sini ekipman yatırımlarına, geri kalanını ise finansman konularına yönlendireceklerini açıkladı.

Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği'nin Faaliyetleri:

Şirket, tahmil tahliye işleriyle başlayarak Karaköy'de faaliyet göstermeye başlamış ve daha sonra taşımacılık ve montaj işlerini eklemiştir. Bugün, 67 yıllık bir geçmişe sahip olan şirket, üç kıtada faaliyet gösteriyor ve taşımacılık, ağır yük kaldırma, yük mühendisliği, ekipman kiralama ve depolama gibi hizmetler sunuyor.

Kaynak: Haber Merkezi