Gazze'deki Filistinli örgüt Hamas'ın yetkilileri, İsrail ile Gazze arasında devam eden çatışmaların durdurulması için yapılan ateşkes önerisine İsrail'den yanıt beklediklerini açıkladı. Hamas sözcüleri, arabulucular aracılığıyla verdikleri yanıtı beklediklerini ve İsrail'in cevabının birkaç gün içinde gelmesini umut ettiklerini belirtti.

Görüşmeler sürüyor

Hamas'ın bugün yaptığı açıklamada, ateşkes önerisine verdikleri cevabın İsrail tarafından değerlendirilmesini beklediklerini ifade etti. Örgüt, Gazze'deki çatışmaların sona erdirilmesi amacıyla ABD'nin önerdiği üç aşamalı planın önemli bir kısmını kabul etmişti. Plan, Hamas'ın elindeki İsrailli rehineleri serbest bırakmayı ve çatışmaları durdurmayı hedefliyor.

Reuters'a konuşan Hamas yetkililerinden biri, "Cevabımızı arabuluculara ilettik ve şimdi İsrail'in cevabını bekliyoruz" dedi. Öte yandan Filistinli bir yetkili, İsrail'in Katar ve Mısır aracılığıyla Hamas ile görüşmeler yaptığını ve cevabın birkaç gün içinde açıklanacağını belirtti.

Uluslararası çabalar

ABD Başkanı Joe Biden'ın öncülüğünde ortaya konan planın, bölgedeki gerilimi azaltma ve kalıcı bir ateşkes sağlama amacı taşıdığı biliniyor. Bu çabalar kapsamında ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns'ün bu hafta içinde Katar'a giderek müzakerelere katılacağı bildirildi.

Kaynak: Haber Merkezi