Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Halı ihracatı için 4 ana bölge

HALIMDER Başkanı Naci Ölçen, ihracatı büyük önem verdiklerini ancak ihracat araştırması konusunda çeşitli sıkıntılar yaşandığını belirterek, “Dünyanın çeşitli yerlerinde 4 ana bölge belirledik. Buralara ihracat yapmak istiyoruz. Ama Pazar araştırmasındaki sıkıntılar ortadan kaldırılmalı ve ihracatın önü açılmalı” dedi

Halı ihracatı için 4 ana bölge
16 Şubat 2020 - 14:05
Reklam

KENAN YEŞİL-ÖZEL HABER

9 Eylül 2005 yılında sektörün kurtuluşu fikriyle kurulan İzmir Halıcılar ve Yer Döşemecileri Derneği (HALIMDER) Başkanı Abdullah Naci Ölçen, sektörleri hakkında önemi açıklamalarda bulundu. Derneğin üye sayısının 64 olmasına rağmen İzmir ve Ege Bölgesinde bin 100 tane halıcı olduğunu belirten Ölçen, sektörün tüm paydaşlarına hizmet vermek için çalıştıklarını söyledi. Halıcılık sektörünün eski bir meslek olmasından dolayı kamuoyunda tek bir alan gibi gözükse de sektörde alt gruplarında olduğunu dikkat çeken Ölçen, sektörün 7 ana daldan oluştuğunu dile getirdi. Sektörde ve ihracat yapmada yaşanılan sıkıntıları anlatan Naci Ölçen, ihracat için dünyanın farklı alanlarında 4 ana bölge tespit ettiklerini ve ihracat yapmak için önlerindeki engellerin kalkması gerektiğini söyledi.

Bankalara yasal düzenleme gelmeli

Bankalarla ilgili sıkıntıların olduğunu aktaran Naci Ölçen, “Bankaların aslında hukuki anlamda belki haklı olabilirler ancak fiili uygulama anlamında sorgusuz sualsiz değişik isimler altında hesaplarımızdan çektikleri ücretler var.Hesap işletim ücreti adı altında olanı söylemiyorum. Bir hizmet veriyor. Karşılığı olacak ama rakamsal boyutu çok farklı. Dönemsel hizmet komisyonu bu son zamanlarda yeni çıktı. Daha önce böyle bir şey yoktu. Banka sanki bir firmadan ‘100 milyon cironuzdan yüzde 7 alacağım’ diyor. Bunu hangi isimle olursa olsun ben bu kotayı tamamlayacağım şeklinde idare gösteriyor.  Bunu her banka yapıyor. Bu serbestliğin yasal düzenleme ile giderilmesi gerekiyor. Örneğin sizinle bir pazarlık yapmıyor dönemsel hizmet bedeli aldım diyor. Bu 100 lirada olabilir, 300 lirada olabilir. Sizin haberiniz yokken bunu kesiyor. Bu rakamı geri alabilmek için 2 yıl çabalarsınız. Bunu aldınız diyelim bu süreçte farklı isimlerde başka komisyonlar alıyorlar. Bununla başedilemiyor. Bunu yasal düzenlemelerle gelir kısmında düzenlemeye gidilmesi gerekiyor. Bankalar kayıplarını bizden talep etmesinler.Tüketici için faiz oranların yükseltilmesi taraftarı değilim. Çünkü 3-5 kişinin kazandığı bir sistem dönüşüyor. Oraya ne kadar faiz verirse o yük maliyetlerini artırdığı için esnaftan çok daha fazla talep ediyorlar ve alıyorlar da. Tüketiciye verilen faiz oranları ne kadar aşağıda olursa üretim ve ticaret alemi için o kadar faydalı olur. Bunlar yasa düzenleme ile yapılması lazım” dedi.

4 ana bölgede ihracat hedefi

İhracat konusunda çalışmalar yaptıklarını dünyanın farklı yerlerinde 4 ana bölge tespit ettiklerini vurgulayan Naci Ölçen, ihracat Pazar araştırmasında devletin destek verdiğini ancak uygulamalarda sıkıntılar olduğunu belirterek, “Ticarette önemli olan malı satmaktır. Sattıktan sonra geriye üretici bulursun. Türkiye’de makinesi olan, üretim yapabilecek, fason imalat yaptırabileceğim tesisler var. Önemli olan pazarlamaktır. Sattığın malı bir şekilde imal ettirebilirsin. Birazcık karın azalır. Ama hem üreticiyi çalıştırırsın hem ihracatta döviz kazandırırsın hem de firman büyür.Bu kapsamda 4 ana bölge tespit ettik. Bir tanesi Malezya, Singapur, Japonya, Çin, Endonezya olarak Uzakdoğu ülkeleri, bir tanesi yakın balkanlar Sırbistan, Makedonya gibi. Bir tanesi Ortadoğu diğer ise bütün dünyanın mal satmak istediği 3 gelişmiş ülke İngiltere, Amerika ve Kanada. Bu ülkelerle ilgili kota ve vergi oranlarını tek tek araştırdık. Ülkelerin ikili anlaşmalarına göre sıfır kota olan ülkeler bunlar” diye konuştu.

İhracatın önündeki engeller kaldırılmalı

Tespit ettikleri ülkelerin Türkiye’nin ihracatı teşvik ettiği ülkeler olduğunu ifade eden Ölçen, burada yaşadıkları çeşitli sıkıntıları anlatarak şöyle konuştu: “Son dönemde bunu bireysele çevirdiler ama girişimlerde bulunduğumuz, ihracat araştırması yaptığımız dönemde en az 10 firma isteniyor.  İhracat yapacağım ülkede profesyonel bir firmadan fatura karşılığı yardım almamı ve o firmanın da hem Türkiye’nin hem de ihracat yapacağım ülkenin de kabul ettiği firma olması isteniyor.Zaten ben karşı tarafı bu kadar biliyor olsam 10 kişi bulmamama gerek yok mail yada telefonla da hallederim işimi. Sıkıntı burada.Profesyonel bir şirkete dünyanın parasını vererek yapmak istemiyoruz. Kendi ön araştırmamı yapıp belirlediğimiz ülkeye gidip iş yapacağım firmaları yerinde görmek istiyoruz. Yerinde inceleme yaparak iş yapacağım firmanın ne kadar mal alıp alamayacağını, bu işi ne kadar uzun sürdürülebileceğini tecrübelerimizle kanaat edeceğiz. Bizim yapmak istediğimizin maliyeti daha az ama Devlet burada hayır diyor. Verilen teşviklerde hiçbir sıkıntı yok ama uygulama yanlış. Biz ihracat yapmak için bir sürü pazara gideceğiz ama bunlar engel oluyor. Bu engeller ortadan kaldırılmalı. İhracat yapmak için önümüzdeki engeller kaldırılmalı ve yolumuz açılmalı.”
 
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum