Hakkı Bulut kimdir?

Hakkı Bulut, 3 Şubat 1945'te Tunceli'nin Mazgirt ilçesinin Aktarla köyünde dünyaya gelmiştir. Genellikle "Hakkı Baba" olarak anılan sanatçı, arabesk ve Türk halk müziği tarzında pek çok esere imza atmıştır. Hayatını şarkıcılık, söz yazarlığı, bestecilik, oyunculuk, yapımcılık ve öğretmenlik meslekleriyle sürdüren Bulut, 1967'den bu yana müzik sektöründe aktif olarak yer almaktadır.

İstanbul Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi iletişim bilgileri: Güncel telefon numaraları ve adres bilgisi İstanbul Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi iletişim bilgileri: Güncel telefon numaraları ve adres bilgisi

Hayatı

Mazgirt'te doğup büyüyen Hakkı Bulut, ilk eğitim yıllarını doğduğu köyde geçirmiş, sonrasında Adana'ya göç ederek orada eğitim hayatını sürdürmüştür. Müzikle ilk tanışması, babasının saz çalması sayesinde olmuştur. Genç yaşlarında köyde türküler söyleyen Bulut, bu yeteneği sayesinde halkın sevgisini kazanmıştır. 1964 yılında Saadet Bulut ile evlenmiş ve bu evlilikten 5 çocukları olmuştur.

Müzik Kariyeri

Hakkı Bulut, 1967 yılında ilk plak çalışmasını gerçekleştirdi. Bu ilk çalışmada, Orhan Gencebay ve Arif Sağ gibi önemli isimlerle birlikte çalışmıştır. Kariyerinin zirvesine, 1969'da seslendirdiği "İkimiz Bir Fidanız" adlı eserle ulaşmıştır. Sanatçının 65 albüm çalışması bulunmaktadır ve pek çok ödül kazanmıştır.

Ayrıca, Bulut, bazı eserlerini diğer sanatçılara da vererek onların seslendirmelerine olanak tanımıştır. 1988'de Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen bir kongrede, arabesk müziği temsil etmesi için davet edilmiştir. Sanatçı, TRT'nin kapılarını arabesk müziğe ve kendisine açmasına vesile olan "Seven Kıskanır" adlı eseriyle dikkat çekmiştir.

Film ve Albümleri

Hakkı Bulut'un 12 sinema filmi bulunmaktadır. Ayrıca, söz ve müzikleri de kendisine aittir. Son olarak, 2020'de "Düşmanı Uzakta Arama Dostum" adında 65. albümünü piyasaya sürmüştür. Sanatçı, müziğe olan sevgisini her fırsatta dile getirmiş ve hayranlarına, müziğe olan bağlılığını sürdüreceğini belirtmiştir.

Diskografi

Bulut, müzik kariyeri boyunca pek çok albüm ve 45'lik plak çalışmasına imza atmıştır. Bu çalışmalar arasında en bilinenleri şunlardır:

  • 1977: Sende Vicdan Olsaydı
  • 1980: Terkettiğin Günden Beri
  • 1984: Ben Köylüyüm
  • 2015: 60. Albüm - İtiraf
  • 2020: Düşmanı Uzakta Arama Dostum

Sanatçının toplamda 18 adet 45'lik plak çalışması bulunmaktadır. Bu çalışmalar arasında 1967 yılında çıkardığı "Leyla" ve 1969'da çıkardığı "İkimiz Bir Fidanız" en bilinenlerindendir.

Kaynak: Haber Merkezi