Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, gökyüzünün sirrokümülüs bulutlarıyla kaplanması vatandaşı heyecanlandırdı. Mevsime bağlı düşük sıcaklıklar nedeniyle ortaya çıkan sirrokümülüs bulutu, taneli yapısı nedeniyle etkileyici görüntüler oluşturdu.

Muş  soğuk hava ve sise teslim oldu Muş soğuk hava ve sise teslim oldu

sirrokümülüs bulutları

Gökyüzünde yaşanan doğa olayını gören bazı vatandaşlar, cep telefonlarıyla kayıt altına aldı. Hamdi Çavlı isimli vatandaş, sabah saatlerinde havanın güneşli olduğunu belirterek, "Bir anda taneli bulutlar yoğunlaştı. İnan muhteşem bir görüntü var. Bizde o anı kaçırmamak için hemen kayıt altına aldık. Bunu araştırdığımızda, bu bulutlara sirrokümülüs deniliyormuş. Nadir görülen bir durum. Yaşanan bir doğa olayıdır. İnan oluşan bu görüntü herkesi cezbetti. Şu an muhteşem görünüyor" dedi.

hakkari sirrokümülüs bulutu

Meteoroloji uzmanları, sirrokümülüs bulutlarının, yükseklikle birlikte azalan sıcaklık ve nem nedeniyle oluştuğunu belirtti. Bu bulutların, genellikle yaz aylarında, tropikal bölgelerde görüldüğünü ancak soğuk havalarda da görülebileceğini ifade ettiler.

Yüksekova'da yaşanan doğa olayı, ilçe sakinleri tarafından ilgiyle izlendi. Vatandaşlar, sirrokümülüs bulutlarının oluşturduğu etkileyici görüntüleri cep telefonlarıyla kayıt altına alarak sosyal medyada paylaştılar.

Kaynak: İHA