Kentin cadde ve sokaklarında bir araya gelen göstericilere polis, basınçlı su ve biber gazı kullanarak müdahale etti. Bu sırada Cumhuriyet Caddesi'nde iş yeri bulunan bir esnaf, kendisine iş yerini kapatması için uyarıda bulunan polis ekiplerine tepki gösterdi.

Hakkari'de Neler Oluyor Van'daki Mazbata Protestoları Hakkari'yi De Karıştırdı! (3)

'15 gün süreyle yasak getirildi'

Van Valiliği, kentte düzenlenecek gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Valilik tarafından yapılan açıklamada, 3 Nisan 2024 tarihinden geçerli olmak üzere 17 Nisan 2024 tarihine kadar sürecek olan bu yasağın, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine dayandığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, belirtilen tarihler arasında basın açıklaması, oturma eylemi, anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi gibi faaliyetlerin de yasaklandığı ifade edildi. Bu önlemlerin, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun ilgili maddelerine dayanarak alındığı vurgulandı. Yasak kapsamında, ilçelerden veya çevre illerden gelen kişilerin bireysel veya toplu olarak il sınırlarına girişine izin verilmemesi ve kanuna aykırı eylemlere katılımın önlenmesi amacıyla gerekli tedbirlerin alınacağı belirtildi.

'Hakkari'de de Van mazbatası kararı protesto edildi'

Van'daki olaylar, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde de protesto edildi. İftar sonrası ilçenin Cengiz Topel Caddesi'nde bir araya gelen grup, yürüyüş yapmak isteyince polis müdahale etti. Basınçlı su ve biber gazı kullanılarak yapılan müdahalenin ardından gruptakiler ara sokaklara dağıldı.

Hakkari'de Neler Oluyor Van'daki Mazbata Protestoları Hakkari'yi De Karıştırdı! (2)

'AK Partili Zeydin Kaya'ya ait işyerine silahlı saldırı gerçekleştirildi'

AK Parti Hakkari İl Başkanı Zeydin Kaya'ya ait işyerine bir grup tarafından saldırı düzenlendi. Kaya ve yanındakiler, kendilerini korumak amacıyla havaya ateş açtı. Saldırı sonrasında Jandarma komandolarının gelmesiyle Kaya ve beraberindekiler işyerinden çıkabildi.

'Çok sayıda asker şehre indi'

Hakkari'deki bir başka görüntüde, elinde kalaşnikof bulunan bir kişinin ateş açtığı tespit edildi. Tansiyonun yükselmesiyle birlikte çok sayıda asker şehre indirildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ