CHP'den belediye başkan adayı olması beklenen ancak aday gösterilmeyen Hacer FOGGO, "DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacak dün aradı, hem Türkiye'deki yoksullukla ilgili son durumu konuştuk hem de beni partisine davet etti. Ben de nazikçe teşekkür ettim ve katılamayacağımı bildirdim. TİP Genel Başkanı Erkan Baş ve TİP İzmir'den yetkili kişiler beni aradı" dedi. Hacer Foggo, TİP ile görüşmeye devam edeceğini dile getirdi. Foggo daha önce yaptığı paylaşımda, "benim mesleğim  siyaset değil, politikada çocukların iyilik halini korumaktı. Siyaseti beceremiyorum" ifadelerini kullanmıştı. 

CHP henüz adaylarını açıklamadan önce Evrensel Gazetesinden Ramiz Sağlam'a konuşan Foggo, "Bir yaşlıyı, bir çocuğu, bir kadını yerel yönetim olarak yakından takip ettiğinizde oradaki sorunu çözer ve önleyebilirsiniz. Farklı alandaki belediye görevlisinin (sosyal hizmet uzmanı, bürokratın, psikolog, temizlik görevlisi, sağlık çalışanı ya da bir zabıta) konu ne ise hızlı takibi ve müdahalesi çok önemli. Ayrıca yerel yönetimlerin sosyal politikalarının, sosyal hizmet modellerinin doğal afetlere ve acil durumlara her an hazır olacak şekilde planlanması da önem taşıyor" demişti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hacer Foggo'nun aday gösterilmeme sebebi olarak, 15 Mayıs 2023 tarihinde yaptığı sosyal medya paylaşımını gösterse de Foggo, CHP Genel Merkezi tarafından kendine İstanbul'da görev verildiğini ve 28 Mayıs'a kadar İstanbul'da çalışmaya devam ettiklerini, bu nedenle İzmir'den ayrıldığını dile getirmişti. Foggo'nun TİP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı iddia edilirken Foggo da TİP ile görüşmeye devam edecekelrini canlı yayında söyledi. Foggo geçtiğimiz hafta belediyecilik adına şu paylaşımı yapmıştı:Toplumcu belediyecilik; kent hakkıdır, kent dayanışmasıdır, halkın yönetim ve karar alma sürecine katılımıdır, örgütlü halkın yerelde iktidarıdır ve kamunun toplum yararına çalışmasıdır. "Toplumcu belediye, o kentte yaşayanları ‘müşteri’ olarak görmez." Kamuya ait arazilerin talan edilmesine izin vermez. Ayrıca kent kimliğine, tarihine, kültürüne saygılıdır, orada yaşayanları korur.

Kaynak: Kardelen Buğday