Yaklaşan  31 Mart Yerel Seçimleri için Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Güzelbahçe Belediye Başkan Adayı Mustafa Günay oldu. Günay, Güzelbahçe'de düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla bir araya gelerek soruları yanıtladı. 
CHP'nin Güzelbahçe Belediye Başkan Adayı olan Mustafa Günay, düzenlediği basın toplantısında Başkan olduğunda hayata geçirecekleri projeleri anlattı. 15 yıldır emek verdiği CHP için önümüzdeki dönemde Güzelbahçe'ye hizmet vermek istediğini belirten Günay, projelerini kamuoyunun eleştirilerini dikkate alarak, eksikleri vatandaşla tartışarak ilerleyeceklerini söyledi. CHP Genel Merkezi'nin değişim söylemiyle gençleşme politikası izlemesini değerlendiren Günay, "Genel Merkezimiz, değişim diyerek genç bir kadro kurdu. Ben de bu değişimin mağduruyum. Çünkü ben Urla'dan aday adayıydım. Ancak Genel Merkez değişim dediği için, yeniden yuvama geri döndüm. Genel Başkanımız Özgür Özel, 'Sen yuvaya dön, senin yerin orası. Mustafa Başkan'ı yeniden aday gösteremiyoruz, çünkü değişime aykırı' dedi. Böylece yeniden Güzelbahçe için çalışmaya aday oldum" diye konuştu. 

Dsc 1690 (1)

YENİDEN ADAY YAPILMAYAN BAŞKANLARA SİTEM

Yeniden aday gösterilmeyen bazı ilçelerdeki belediye başkanlarına sitem eden Günay, "Bazı ilçelerde yapılanların yanlış olduğunu düşünüyorum. Aday olmayan belediye başkanlarımızla kol kola girersek İzmir'de 30 ilçe olmasa da 28'ini alacak durumadayız. Ancak maalesef. Ben yoksam parti yok düşüncesi hoş değil.  Bu işe yıllarını veren Abdül Başkan'a teşekkür ederim. Bizleri kucakladı ve sarıldı. Güzelbahçe Belediye Başkanımıza teşekkür ederim. Mustafa Başkan 'partimden ayrılmam' dedi ve bize destek verdi. Bazı belediye başkanlarımız var onların yaptıkları hoş değil" ifadelerini kullandı.

ALAÇATI TAŞLARIYLA DÖŞENECEK

Güzelbahçe'de 5 yıllık süreçte altyapıdan peyzaja, sağlıktan imara kadar birçok projeyi hayata geçirme hedefleri olduğunu vurgulayan Günay, Güzelbahçe'de 15 yılın üzerine şampiyon olacaklarını söyledi. Güzelbahçe'nin görselliğe ihtiyacı olduğunun altını çizen Günay, "Güzelbahçe son yıllarda çok hızlı büyüdü. Burasının önemli ölçüde görselliğe ihtiyacı var. Aynı zamanda 2019'da geldiğimizde minibüsler yağmur nedeniyle yollarda ilerleyemiyordu. Her yağmurda evleri su basıyordu. Ana kanallar dolunca evlerin içerisine taşan kanalizasyon suları giriyordu. Konuyla ilgili altyapı düzenlemeleri yapıldı. Şu anda ciddi bir görsele ihtiyaç var. Dün Foça'ya gittim, restoranların dış cepelerini, taş evleri inceledim. Burada da restoranları ve kafeleri Alaçatı taşlarıyla döşeyeceğiz. Özellikle otobandan çıkıp Seferihisar'a giden yollarımızın inşasını bitirdik. Orayı güzel bir peyzajla çok güzel bir hale getireceğiz" dedi.

ETÜT MERKEZİ MÜJDESİ

Doğası ve içerisindeki restoranıyla Güzelbahçe'nin gözde yerlerinden biri olan Ehlikeyf'i geri almak istediklerini vurgulayan Günay, "Ehlikeyf diye bir yerimiz var. Burayı Büyükşehir aldı. Ben Cemil Başkan ile görüştüm. 'Burayı geri almak istiyorum' dedim. Cemil Başkan, 'Yerini bilmiyorum ama istiyorsan neden olmasın' dedi. Böylece yeniden Ehlikeyfi Güzelbahçe'ye kazandırmış olacağız. Burası çok güzel, çam ağaçları içerisinde bir restoranttı. Büyük bir alan. Oradan Güzelbahçe Belediyesi'ne 65 yaş üstü, eşi ölmüş kadın veya erkeğe günde bir öğün yemek götüreceğiz" diye konuştu. Güzelbahçe'de yer alan 3 devlet okulu öğrencileri için etüt merkezi projeleri olduğunu belirten Günay, "Burada 3 devlet okulumuz var. Oradaki dershaneye gidemeyen çocuklarımıza etüt merkezi yapacağız. Bunu yaparken buradaki okullarımızdan destek alacağız. Çünkü burada bacasız fabrika dediğimiz 17 özel okul var" ifadelerini kullandı.

İMARA AÇILACAK MI?

Nüfusun azlığı nedeniyle sağlık hizmeti verilecek bir alanın olmadığını söyleyen Günay, "Bizim sağlık hizmeti için ayrılan bir yerimiz var. Şu an orayı Büyükşehir kullanıyor. 2009'da o alanla ilgili büyük hayallerimiz vardı. Bizi 3-4 yıl emlakçılar oyaladı. Biz o alanı gözümüzde büyütmüştük. Firmaya verir ve teknik ekiple yap işlet devret diye düşünmüştük. 5 yıl buna zaman harcadık. Doğru olan şu oldu, Güzelbahçe nüfusundan dolayı yatırımcılar gelmiyor. Seferihisar ve Urla Devlet Hastanesinden dolayı buraya sağlık için yatırım yapılmıyor. Yerimizi devlete verelim ve hastane yapılsın dedik. Sağlık Bakanlığı uygun görmedi. Nüfusumuz 30 bin olunca ve yakın ilçelerdeki hastaneler olmasından dolayı uygun bulunmadı. Güzelbahçe bu konuda çok mağdur değil. Urla Devlet Hastanesi'nin poliklinikleri var. Bir ilçede özel banka yoksa o ilçe belli bir sayıya ulaşmamıştır. Güzelbahçe'de hiçbir özel banka yok. Ekonomi üniversitesi ile beraber nüfus büyüyecek. Bizim imar çalışması yapmamız lazım. Ekonomi Üniversitesi bizi Buca'daki gibi farkı bir yola ittiriyor. Biz Büyükşehir ile oturup imar durumunda nasıl bir yol izleyeceğimize karar vereceğiz. Şu an imara açılmayıp yeni yerler oluşmadığı sürece nüfus artmayacak. Urla, Seferihisar alan konusunda daha avantajlı. İlçemizde bir yılda 291 kişi artmış. Seçmene vurulduğunda bir sandık yapıyor" dedi.

Muhabir: Özge Uğulu