Reklam

Gül Sokak sessizliğin esiri oldu

İzmiri’in yeme-içme ve eğlence merkezi olmasının yanı sıra moda ve cemiyet hayatının buluşma noktası olan Gül Sokak, koronavirüs sonrası hayalet sokağa dönüştü. Gündüzleri ve akşamları kahkahanın eksik olmadığı sokak, şimdilerde ise son yılların en sessiz günlerini yaşıyor

Gül Sokak sessizliğin esiri oldu
25 Mart 2020 - 13:23

KENAN YEŞİL-ÖZEL HABER

Çin'in Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen koronavirüs salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla ülkemizde birçok önlemler hayata geçirildi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında Bilim Kurulu toplantılarını ardından İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgelerle birlikte hastalığın bulaşma riskini arttıracağı gerekçesiyle, tiyatro, sinema, konser salonu, nişan-düğün salonu, çalgılı-müzikli lokanta, kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, her türlü oyun salonları kapatıldı. Alınan bu önlemlerle birlikte vatandaşların evde kalması çağrıların da yapılmasıyla cadde ve sokaklar insanlardan arındı. İzmir’in eğlence , yeme-içme ve buluşma noktası olan Alsacak’taki Gül Sokak da bundan nasibini aldı. Koronavirüs öncesi hem gündüzleri hem de akşamlar kahkası eksik olmayan Gül Sokak, son yılların en sessiz günlerini yaşıyor.

Hayalet sokak

İzmir’in eğlence merkezi olarak bilinen Alsancak semti koronavirüs sonrası adeta hayalete dönüştü. Koronavirüs tedbirleri kapsamında eğlence mekanları kapatılırken, kentin önemli buluşma noktası olan ve cemiyet hayatının en sık ziyaret ettiği Gül Sokak ise adeta sessizliğe büründü. Koronavirüs öncesi günde binlerce insanın uğrak noktası olan Gül Sokak, insanların kahkaha atıp eğlendiği, dost ve arkadaşlarıyla bir araya geldiği sosyal akitivitenin zirve yaptığı alandı. Şimdilerde ise çok az kişinin uğradığı, insanların yüzlerinde kahkadan çok endişenin yarattığı ve virüsten korunmak için taktıkları maske var. Yeme-içme eğlence merkezi olan Gül Sokak artık hayalet sokak konumuna dönüştü.

Mağazalar kapalı

Eğlence mekanlarının kapanmasının ardından sokakta bulunan diğer mağazalar da koronavirüsten korunmak için kendi tedbirlerini alıyor. Kimisi mağazasını ve çevresini temizlerken kimileri ise mağazasını geç açıp erken kapatma yoluna gidiyor. Öte yandan çoğu mağaza sahibi ise koronavirüsten korunmak için işletmelerini açmıyor. Eğlence mekanlarının yanı sıra Gül Sokak’a bağlanan ara sokaklarda bulunan lüks mağazaların da kapalı olması, İzmir’in moda ve cemiyet hayatının buluşma noktasını ilgiyi azalttı.

Geçmişten bu yana İzmir’in en modern köşesi

Tarih boyunca büyük öneme sahip olan İzmir’de Gül Sokak, aslında Frenk Mahallesi olarak bilenen semtte, Rumların ve Levantenlerin oturdukları bir sokak olarak biliniyor.Tarih kitaplarının yanı sıra belgelerde de 19. yüzyıl başlarında Gül Sokağı’nın İzmir’in en modern köşesi olduğu belirtiliyor.

Geçmişten günümüze ilginin azalmadığı Gül Sokak, İzmir’in en nezih adreslerinden biri olarak gösteriliyor. 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum