Suç dünyasının kadın liderlerinden biri olan Griselda Blanco'nun yaşamı ve ölümü, merak uyandıran bir hikayenin parçasıdır. Griselda Blanco, yasaklı madde kaçakçılığı ve suç dünyasının en tehlikeli figürlerinden biriydi. Peki, kimdi bu gizemli kadın ve nasıl bir yaşam sürdü? Sonu nasıl geldi? Bu yazıda, Griselda Blanco'nun hayatının en önemli anlarına ve ölümüne dair ayrıntıları ele alacağız. Sizi bu büyüleyici hikayeye götürelim.

Griselda Blanco kimdir?

Griselda Blanco Restrepo, 15 Şubat 1943 tarihinde Kolombiya'nın Cartagena şehrinde doğdu. Ancak yaşamının erken dönemleri, suç dünyasına adım atmasına neden olan zorlu koşullarla doluydu. Üç yaşındayken annesi Ana Lucía Restrepo ile birlikte Medellín'e taşındılar. Küçük yaşlardan itibaren suça meyilli bir yapısı olan Blanco, suç işlemeyi benimsedi. İlk suç deneyimleri, ufak tefek hırsızlıklarla başladı.

Blanco'nun hayatında önemli bir dönüm noktası, 16 yaşında evden kaçarak Medellín'de suç dünyasının içinde yer alması oldu. Genç yaşta yankesicilik yapmaya başladı ve suç dünyasındaki yerini sağlamlaştırdı. Ancak bu sadece başlangıçtı. Daha sonra, yasaklı madde ticaretinin gölgesinde büyük bir figür haline gelecekti.

1970'lerin ortalarında, Blanco ve ikinci eşi Alberto Bravo, sahte pasaportlarla ABD'ye göç etti ve Queens, New York'a yerleşti. Bu noktada büyük bir kokain ağı kurarak yasaklı madde ticaretinde etkin bir rol oynadılar. Ancak 1975 yılında federal yasaklı madde kaçakçılığı suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı ve tutuklanmadan önce Kolombiya'ya kaçtı. Daha sonra Miami'ye dönerek suç imparatorluğunu büyütmeye devam etti.

1985 yılında DEA ajanları tarafından evinde tutuklandı ve yargılandıktan sonra on yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı. Ancak hapis cezasında olduğu dönemde bile yasaklı madde ticaretini yönlendirmeye devam etti. 2004 yılında serbest bırakıldı ve Medellín'e geri döndü. Ancak son görünümü 2007 yılında El Dorado Uluslararası Havalimanı'nda kaydedildi.

Griselda Blanco nasıl öldü?

Griselda Blanco'nun yaşamının sonu, 3 Eylül 2012 tarihinde geldi. Medellín'de, bir et dükkanında alışveriş yaptıktan sonra motosikletli kişiler tarafından vurularak öldürüldü. Ölümünde 69 yaşındaydı. Blanco'nun hayatı, yasaklı madde ticareti ve suç dünyasının karanlık yüzünü gözler önüne seriyor ve bu acımasız kadının trajik sonunu anlatıyor. 

Kaynak: Haber Merkezi