Google'un popüler tarayıcısı Chrome'un "Gizli Sekme" özelliği, kullanıcıların internet gezintilerini izlenmemiş olarak yapmalarını sağlar. Ancak, pek çok kullanıcı, bu modda yapılan aramaların ve ziyaretlerin tamamen gizli olup olmadığını sorguluyor. Google 'Gizli Sekme' aramalarını kaydeder mi? Gizli sekme geçmişi kaydeder mi? Google'un gizli sekme kullanırken kullanıcıları izleyip izlemediği ve bu modda yapılan aramaların kaydedilip kaydedilmediği konusunda net bir bilgiye sahip olmak önem arz ediyor.

Google 'Gizli Sekme' aramalarını kaydeder mi?

Google, gizli sekme üzerinden yapılan aramaları da kaydederek dünya genelinde bir skandala imza attı. Milyarlarca insanın en mahrem bilgilerini kayıt altına alan Google, bu durum karşısında davacılarla 5 milyar dolarlık bir anlaşma yaparak verileri sileceğini taahhüt etti. Ancak, uzmanlar bu anlaşmanın ardından bile Google'ın hesap verme sorumluluğundan kurtulamayacağını belirtiyorlar.

Marmara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ali Murat Kırık, Google'ın verileri silme konusundaki taahhütlerine şüpheyle yaklaşarak, verilerin gerçekten silinip silinmeyeceğini sorguluyor. Ayrıca, gizli sekmedeki aramaların kaydedilmesinin yapay zeka geliştirmek ya da siyasi manipülasyonlar için kullanılabileceği endişesini dile getiriyor.

Kırık ayrıca, Google'ın Türkiye'de çifte standart uyguladığını, diğer ülkelerde aldığı radikal kararların Türkiye'de uygulanmadığını ifade ediyor. Bu durumun yasal düzenlemelerin eksikliğiyle ilişkilendirilerek, Türkiye'nin internet ve yapay zeka konularında mevzuatını güncellemesi gerektiğini vurguluyor.

Gizli sekme geçmişi kaydeder mi?

Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü ise, Google'ın veri ihlalinin Türkiye'deki vatandaşların mahremiyetine zarar verdiğini ve her vatandaşın dava açma hakkına sahip olduğunu belirtiyor. Ancak, kullanıcıların ispat sürecinde zorlanabileceğini ve devletin bu konuda adımlar atması gerektiğini vurguluyor. Güllü, mevzuatın kullanıcıların veri gizliliğini güvence altına alacak şekilde güncellenmesi, cezai yaptırımların artırılması ve denetim mekanizmalarının sıkılaştırılması gerektiğini savunuyor.

Kaynak: Haber Merkezi