Giresun'un yeni valisi olarak atanan Mehmet Fatih Serdengeçti, şehrin yönetimine damgasını vuracak isimlerden biri olarak dikkat çekiyor. Vatandaşlar arama motorlarında Giresun Valisi kim? Mehmet Fatih Serdengeçti kimdir? sorularına yanıt arıyor. İşte detaylar... 

Giresun Valisi kim?

10 Agustos 2023 tarih ve 2023/376 karar sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Giresun Valisi olarak Mehmet Fatih Serdengeçti atanmıştır

Mehmet Fatih Serdengeçti kimdir?

Mehmet Fatih Serdengeçti, 1973 yılında Ordu'nun Korgan ilçesinde doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Ordu'da tamamlamış, ardından lise eğitimini Giresun Atatürk Lisesi'nde almıştır. 1991 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde lisans eğitimine başlamış ve 1995 yılında başarıyla tamamlamıştır. 1996 yılında İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı sınavını kazanarak kaymakamlık mesleğine adım atmıştır. Serdengeçti, Ordu'nun Ünye ilçesinde Kaymakam Refikliği, Kütahya'nın Şaphane ilçesinde Kaymakam Vekilliği gibi görevlerde bulunmuştur. İçişleri Bakanlığı tarafından eğitim amacıyla İngiltere MLS Collage Üniversitesi'ne gönderilmiş ve dil eğitimini başarıyla tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimini ise 2000 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde tamamlamıştır.

2000 yılında Kastamonu'nun Seydiler ilçesine Kaymakam olarak atanmasının ardından Elazığ'ın Ağın ilçesi, Sivas'ın Yıldızeli ilçesi, Samsun'un 19 Mayıs ilçesi, Kütahya'nın Emet ilçesi ve Amasya'nın Merzifon ilçesinde Kaymakam olarak görev yapmıştır.

Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti Yeni Bakış Gazetesi

2015 yılında İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nde Daire Başkanı olarak atanmış ve 2017 yılında Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2018-2020 yılları arasında ise Emniyet Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı (V) olarak görev almıştır.

10 Haziran 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Personel Genel Müdürü olarak atanmış, daha sonra.10 Agustos 2023 tarih ve 2023/376 karar sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Giresun Valisi olarak atanmıştır.

Evli ve iki çocuk babası olan Serdengeçti, İngilizce dilini iyi derecede bilmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ