“Geleceği gören firmalar, ayakta kalabilecek”

Dijitalleşme, teknoloji ve inovasyon çağının hızına ayak uydurulması gerektiğini söyleyen İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, “Geleceği gören, dünyayı global bir köy olarak algılayan ve dünya ile entegre firmalar, rekabette ayakta kalmayı başarabilecekler” dedi

“Geleceği gören firmalar, ayakta kalabilecek”

Dijitalleşme, teknoloji ve inovasyon çağının hızına ayak uydurulması gerektiğini söyleyen İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, “Geleceği gören, dünyayı global bir köy olarak algılayan ve dünya ile entegre firmalar, rekabette ayakta kalmayı başarabilecekler” dedi

“Geleceği gören firmalar, ayakta kalabilecek”
16 Mayıs 2019 - 13:32

SERCAN ÖZİPEKÇİ

İzmir Ticaret Odası (İZTO), 13-20 Mayıs 2019 Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle düzenlenen ‘Dijitalleşme ve Geleceğin Sosyal Güvenliği’ konulu panele ev sahipliği yaptı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal’in de katıldığı toplantıda, geleceğin sosyal güvenliği ve dijitalleşme, sosyal güvenlikte yeni yaklaşımlar, kayıt dışı istihdamın denetimi ve geleceğin liderleri gibi konular ele alındı.


“Sistemde dönüşüm sağlandı”

Toplantının açılışında konuşan SGK İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal, 13 yıl önce 16 Mayıs 2006 tarihinde Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nın tek çatı altında toplandığını ve SGK’nın kurulduğunu belirterek, “Kanunda kurumun temel amacı; etkin, adil, kolay işlenebilir sürdürülebilir çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sistemini kurmak olarak belirtildi. Bu amacı gerçekleştirdik. e-devlet sistemi üzerinde en fazla uygulaması olan kurumuz. Bugün karşımızda 13 yaşında bir delikanlı var. Her sene kendimizi geliştirerek aktif, çağdaş sürdürülebilir, her geçen seneye uyum sağlayan, donanım ve yazılımsal anlamda günceli yakalayan SGK olarak 13 senede buraya geldik. Sistemin sürdürülebilirliği, dönüşümü sağlandı, biz 13 yıl sonraya 23 yıl sonraya bakıyoruz” diye konuştu.


“Geleceği görenler ayakta kalacak”

İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu da yaptığı konuşmada teknoloji, dijitalleşme, inovasyon ve yenilik çağının önemine dikkat çekerek bu çağın gereklerine, hızına ve temposuna ayak uydurulması gerektiğini ifade etti. Geleceğin mesleklerine, iş yapış şekillerine ve geleceğin dünyasına İzmir Ticaret Odası olarak özel önem verdiklerini söyleyen Elmasoğlu, “Oda olarak da benzer konularla ilgili çalışmalar yapıyor, projeler üretiyoruz” dedi. SGK’nın 170 telefon hattı ile vatandaşların tüm sorularına cevap verdiğini ve sosyal medya hesaplarıyla başta gençler olmak üzere toplumun her kesimine ulaştığını dile getiren Elmasoğlu, “SGK TV hayata geçti. Bu sayede, güncel gelişmelerden görsel olarak en kısa sürede bilgi alabiliyoruz. SGK, e-devlet üzerinden vatandaşa hizmet sunumunda Türkiye birincisi konumunda. Devir değişti, yakın bir zaman içerisinde hayatımızda olan teleksler, daktilolar, CD’ler tarih oldu. Bu ciddi değişimden dolayı üyelerimizin dijitalleşme ile ilgili stratejilerini geç olmadan belirlemeleri gerekiyor. Sosyal medya ve bulut verilere yatırım yaparak bu tip yenilikleri iş hayatının parçası haline getirmeleri gerekiyor. Çünkü değişen iş anlayışı ve müşteri profili bunu gerekli kılıyor. Akıllı telefon, tabletler ve saatler iş hayatımızın yanı sıra özel hayatımızın da vazgeçilmez parçaları haline geldiler. Baş döndürücü bir hızda ilerleyen teknolojik gelişmelerle birlikte 2040’ların, 2050’lerin Türkiye’sini hayal bile edemiyorum. Geleceği gören, dünyayı global bir köy olarak algılayan ve dünya ile entegre firmalar rekabette ayakta kalmayı başarabilecekler” ifadelerini kullandı.

“Köprü rolü oynuyoruz”

İzmir’de 5510 Sayılı Kanun’un 4-1/a maddesi kapsamında 131 bin 576 iş yeri bulunduğunu, zorunlu sigortalı sayısının 917 bin 262 olduğunu belirten Elmasoğlu, “Bunun 886 bin 755’i özel sektör çalışanı. Bağımsız çalışanlar 125 binin, tarım çalışanları ise 26 bin 500’ün üzerinde. SGK’nın gördüğünüz gibi yükü son derece ağır. Bu nedenle SGK’nın ALO 170, SGK TV ve sosyal medya paylaşımlarının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. SGK’nın tüm duyurularını üyelerimize ulaştırmada köprü rolü oynuyoruz. Tüm üyelerimizden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ve hatta odamız başta olmak üzere ilgileri olduğu tüm kamu kurum ve kuruluşlarının sosyal medya hesaplarını takip etmelerini öneriyorum” şeklinde konuştu.

Gelecek masaya yatırıldı

Açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen ilk oturumda; SGK İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal’in moderatörlüğünde Prof. Dr. Tijen Erdut, Prof. Dr. Oğuz Karadeniz ve Dr. Yenaş Arslan, Geleceğin Sosyal Güvenliği ve Dijitalleşme konusunda bilgilerini paylaştı. Yaza ve İnsan Kaynakları Profesyoneli Gonca Elibol ise, Geleceğin Lideri Nasıl Olacak, Siz Hazır mısınız? konusunda sunum yaptı. Panelin ikinci oturumu, Sosyal Güvenlik Uzmanı Çağlar Mızrak moderatörlüğünde gerçekleşti. Bu oturumda, Sosyal Güvenlik Uzmanı Bünyamin Toker, Sosyal Güvenlik Uzmanı Can Özkara ve Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Bülbül Sosyal Güvenlikte Yeni Yaklaşımlar hakkında konuştu. Panelin son oturumu ise Sorumlu Sosyal Güvenlik Denetmeni Alper Çelikkol moderatörlüğünde gerçekleşti. Üçüncü oturumda, Sosyal Güvenlik Denetmeni Burak Engin ve Sosyal Güvenlik Denetmeni Emin Ataş,  Kayıtdışı İstihdamın Denetim başlığı altında bilgilerini anlattı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum