Son dönemlerde sıkça gündeme gelen isimlerden biri olan gazeteci Oray Eğin, merak konusu haline geldi. Özellikle sosyal medyada sıkça tartışılan konulardan biri olan Eğin'in kim olduğu, nereli olduğu ve kaç yaşında olduğu gibi soruların cevaplarını araştırdık. İşte, merak edilenler...

Oray Eğin Hakkında

Gazeteci Oray Eğin, 1979 yılında İstanbul'da ailesinin tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Gazetecilik alanında yüksek lisans yapmak için 2010'da ABD'nin New York şehrine gitti ve Columbia Üniversitesi'nde eğitim aldı.

Kökeni Sivas'ın Divriği ilçesine dayanıyor. Ebeveynleri Oray 12 yaşındayken ayrıldılar. Babası Mustafa Yücel Eğin, 6 Mart 2012'de vefat etti ve annesi ise 2007'de hayata veda etti. Oray, 9-10 yaşlarında annesiyle birlikte Amerika'daki teyzesinin yanına taşındı ve ilkokul ile ortaokulu orada tamamladı. İstanbul'da Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi'nden mezun oldu.

Lise öğrencisiyken, Hürriyet gazetesinde çalışan Ayşe Arman'a "Ben bir köşe yazarı olmak istiyorum!" şeklinde bir yazı yazdı. Başlangıçta olumlu bir geri dönüş alamadı ancak daha sonra Mehmet Ali Birand'ın programı olan 32. Gün'de işe başladı.

Gazeteciliğe adımını Radikal gazetesinde 'Kent Fısıltıları' köşesinde dedikodu yazılarıyla attı. Daha sonra aynı gazetenin cumartesi ekine röportajlar yapmaya başladı. Bir süre sonra futbol alanına da ilgi gösterdi ancak kısa bir süre sonra işten çıkarıldı.

Serdar Turgut'un Akşam gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni olmasıyla birlikte Oray, Akşam gazetesine geçti. Ancak, Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya'ya yönelik ağır ifadeler içeren bir telefon konuşması nedeniyle gazeteden ayrılmak zorunda kaldı. Daha sonra 2013 yılı Aralık ayında Sözcü gazetesinde yazmaya başladı.

Oray Eğin ayrıca televizyon dünyasında da önemli bir figür haline geldi. "Şarkı Söylemek Lazım" yarışmasında jüri üyeliğiyle tanındı. Gazetecilik kariyerindeki tarzını televizyona da yansıtarak geniş bir izleyici kitlesine ulaştı.

Amerika'da eğitimine başlayan Oray Eğin, gazetecilik alanında kendini geliştirmek için Columbia Üniversitesi'nde yüksek lisans yaptı.

Oray Eğin, Türk medya dünyasının önemli isimlerinden biri olarak kabul edilirken, yazıları ve televizyon programlarıyla geniş bir izleyici kitlesine hitap etmektedir. Medya sektörüne olan katkıları ve etkisi, Türkiye'nin medya tarihinde önemli bir yer tutmaktadır.

Oray Eğin kaç yaşında?

1979 doğumlu Oray Eğin, 2024 itibariyle 45 yaşındadır.

Oray Eğin nereli?

Oray Eğin aslen İstanbullu'dur.

Kaynak: Haber Merkezi