Bir dönem Mavi Radyo ve Radyofon gibi yayın organlarında yönetici ve program yapımcısı olarak görev alan Gazeteci Gaffar Yakınca, bir süredir hakkında araştırmalar yapılan ve merak edilen sorulara cevap aranan bir isim olarak dikkati çekiyor. Peki Gaffar Yakınca kimdir?

Gaffar Yakınca kimdir?

Gaffar Yakınca, 1972 yılında Malatya'da doğdu ve çocukluğunu Malatya ve Erzurum'da geçirdi. Lise eğitimine Kuleli Askeri Lisesi'nde başlayan Yakınca, 1989 yılında Malatya Lisesi'nden mezun oldu. Üniversite eğitimini 1995 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde tamamlayarak mezun oldu. Mesleği gereği çeşitli Avrupa ülkelerinde yaşayan ve sürekli seyahat eden Yakınca, pek çok sivil toplum kuruluşunda görev aldı ve Türkiye Barış Derneği'nde iki dönem yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Öğrencilik yıllarından itibaren siyaset, tarih ve kültür alanlarında yazan Yakınca, Mavi Radyo ve Radyofon gibi yayın organlarında yönetici ve program yapımcısı olarak görev aldı. Yazıları, çeşitli dergi ve internet sitelerinde yayınlandı.

2009-2012 yılları arasında Form och Idea adlı tasarım ve sanat sitesinde blog yayıncılığına başlayan Yakınca, 2013 yılından itibaren Deli Gaffar'ın Notları adlı fikir ve siyaset blogunu başlattı. Bu blog, kısa sürede Türkiye'nin en çok okunan kişisel bloglarından biri haline geldi.

2016 yılında ABC Gazetesi'nde köşe yazarlığına başlayan Yakınca, Eylül 2018'de Aydınlık Gazetesi'ne transfer oldu ve Yeis Yok adlı köşesinde yazmaya devam etmektedir.

Mühendislik alanında uzman olan Yakınca, halen gıda teknolojileri, eğitim ve turizm alanlarında çalışmaktadır. İngilizce ve İsveççe dillerini bilmektedir.

Kaynak: Haber merkezi