Normandiya'nın Rouen şehri yakınlarında bir cezaevi minibüsüne yönelik yapılan pusuda iki Fransız cezaevi görevlisi hayatını kaybetti ve bir mahkum firar etti.

Adalet Bakanı ayrıca, olayın ardından Adalet Bakanlığı'nın kriz birimini topladığını duyurdu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "faillerin bulunması için her türlü çabanın gösterildiğini" vurgularken, İçişleri Bakanı Gérald Darmanin'in ifadesine göre ise "birkaç yüz polis memuru ve jandarmanın" olayla ilgili olarak harekete geçirildiği bildirildi.

Araçlara binerek uzaklaştılar

Olay, Salı günü Normandiya'nın Val-de-Reuil kasabası yakınlarındaki bir otoyol gişesinde gerçekleşti. Mahkumun kaçışına neden olan bu pusu, "Sinek" lakaplı Mohamed A.'nın firarına yol açtı. Mahkum ve kaçışta yer alan diğer kişiler, pusudan hemen sonra iki araçla, Audi A5 ve BMW 5 serisi ile kaçtılar. Fransız BFMTV kanalına göre, firar eden mahkumun, sabah Rouen'da bir duruşmaya katıldıktan sonra Évreux kasabasındaki hapishaneye geri götürüldüğü belirtildi.

Otoyolun 2 girişi kapatıldı

Yerel polis kaynaklarına göre, pusunun yaşandığı Incarville gişeleri civarında Kalaşnikof tarzı silahların kullanıldığı tahmin ediliyor. Olayda yaklaşık dört saldırganla birlikte firar eden mahkumun, yasaklı madde kaçakçılığıyla bağlantılı davalarla tanınan bir tutuklu olduğu ifade ediliyor. Olayın ardından otoyolun iki girişi de kapatıldı.

AFP'ye göre, olay, cezaevi konvoyuna yaklaşan birkaç kişi tarafından gerçekleştirildi. Fransız medyasında yer alan ancak doğrulanmamış haberlere göre, firar eden mahkum ve saldırganlarla kaçtıkları araç yakınlarda yanmış olarak bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi