Macron, İsrail'e yaptığı resmi ziyaret çerçevesinde Tel Aviv'e geldi ve İsrail yetkilileri ile bir araya geldi. Bu ziyaret, Fransa'nın İsrail'e verdiği destek ve bölgedeki gelişmeleri ele almak amacıyla gerçekleştirildi. Macron, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile ilk görüşmesini gerçekleştirdi. Görüşmenin basına açık bölümünde Herzog, bölgedeki durumu karmaşık ve kırılgan olarak değerlendirdi ve rehinelerin serbest bırakılması çağrısı yaptı. Aynı zamanda İran'ın Lübnan'da etkili olduğuna dikkat çeken Herzog, Hizbullah'ın savaşın sonuçlarına katlanması gerektiğini belirtti.

Macron ise rehinelerin serbest bırakılmasının öncelikli hedef olduğunu vurguladı ve terörle mücadelede işbirliği yapma gerekliliğini vurguladı. Macron, Fransa'nın terörle mücadelede İsrail'in yanında olduğunu ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı daha sonra İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü. Görüşmede son gelişmeler ele alındı ve ikili ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Stoltenberg: 'Ukrayna’dan gelecek kötü haberlere hazır olmalıyız' Stoltenberg: 'Ukrayna’dan gelecek kötü haberlere hazır olmalıyız'

Macron ayrıca rehinelerin aileleri ile de bir araya geldi. Bu görüşmeler, rehinelerin durumu ve ailelerin duygusal destek ihtiyaçlarını ele almak amacıyla gerçekleşti.

Macron'un İsrail ziyareti kapsamında ayrıca Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Ramallah'ta bir görüşme yapması bekleniyor. Görüşmenin Filistin-İsrail sorununun çözümüne yönelik katkı sağlaması amaçlanmaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi