Reklam
Reklam
Reklam

Nazar boncuğunun “Yaşayan Hazinesi”

08 Ocak 2020 - 13:28

Türkiye'nin "Yaşayan İnsan Hazineleri" listesinde yer alan İzmirli nazar boncuğu ustası Mahmut Sür, mesleğini gelecek nesillere aktarmak için ilk günkü aşkla çalışıyor

1 / 7

İzmir'in Kemalpaşa ilçesindeki Nazarköy'de çocukluğundan bu yana camdan nazar boncuğu yapan Mahmut Sür, mesleğe yeni ustalar yetiştirmek için çabalıyor. Nif Dağı eteğinde doğal güzellikleriyle dikkati çeken Nazarköy'de yaklaşık 75 yıldır demir sesleri yükseliyor. Çok sayıda nazar boncuğu atölyesinin bulunduğu mahalle adını da buradan alıyor. Mahalle sakinleri için nazar boncuğu önemli bir geçim kaynağı.
Nazarköy'e girildiğinde ziyaretçileri yolun iki tarafında bulunan boncuk tezgahları karşılıyor. Daha sonra ise demir seslerinin geldiği ve ocak ısısının bin 200 dereceye ulaştığı boncuk atölyeleri görülüyor. Ustaların maharetli ellerinde oluşan nazar boncukları, ziyaretçileri büyülüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünün "Yaşayan İnsan Hazineleri Ulusal Envanteri"ne kayıtlı olan 57 yaşındaki Mahmut Sür, Nazarköy'ün en eski nazar boncuğu ustalarından biri.

test