Amerikan eğlence şirketi, 2016 yılından bu yana Formula 1'in haklarını elinde bulundururken, şimdi de motorsporlarının başka bir devi olan MotoGP'yi bünyesine katıyor. 1992'den beri MotoGP'nin sahibi olan ve aynı zamanda WorldSBK ve MotoE Dünya Kupası'nı da kontrol eden Dorna, 4,2 milyar euro değerindeki bir anlaşmayla Amerikan eğlence devine devrediliyor.

Liberty Media, MotoGP'nin %86'sını satın alırken, MotoGP yönetimi de şirketteki öz sermayesinin yaklaşık %14'ünü elinde tutacak. Bu devir işlemi için ödenecek öz sermayenin yaklaşık %65'i nakit, %21'i C Serisi Liberty Formula One adi hisse senedi ve geri kalan %14'ü ise MotoGP yönetiminin elinde kalan öz sermayeden oluşacak.

Liberty Media Başkanı ve CEO'su Greg Maffei, bu anlaşma ile ilgili olarak, "MotoGP'nin satın alınmasıyla önde gelen canlı spor ve eğlence varlıklarından oluşan portföyümüzü genişletmekten heyecan duyuyoruz." diyerek önemli bir açıklama yaptı. Maffei ayrıca, MotoGP'nin sadık ve coşkulu bir hayran kitlesiyle, büyüleyici yarışlara ve yüksek nakit akışına sahip küresel bir lige dönüştüğünü vurguladı.

Satın alma işlemi, çeşitli yargı alanlarındaki rekabet ve yabancı yatırım hukuku makamlarının izin ve onaylarına tabi olacak ve yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Ancak, Avrupa Komisyonu'nun rekabet piyasasını düzenleyen organının müdahalesi nedeniyle işlemde gecikmeler yaşanabileceği belirtiliyor.

Daha önce 2006 yılında CVC'nin hem Formula 1 hem de MotoGP'yi kontrol etmek istediği ancak Avrupa makamlarının bu hamleye engel olduğu hatırlatılıyor. Ancak, Liberty'nin MotoGP'yi satın almasıyla bu kez benzer bir engelin olup olmayacağı merak konusu.

Kaynak: Haber Merkezi