Filistin'in Arap Birliği Daimi Temsilcisi Büyükelçi Muhenned Akluk, Ramallah merkezli WAFA haber ajansına yaptığı açıklamada, Filistin yönetiminin bu hafta içinde Arap Birliği'ni olağanüstü toplantıya çağırma talebinde bulunduğunu belirtti.

İşgal ve Soykırım Suçları Gündemde

Akluk, toplantının gündeminde Gazze Şeridi'nde Filistin halkına karşı devam eden soykırım suçları ve Batı Şeria'da işgalin yayılmasıyla mücadele konularının ele alınmasını istediklerini vurguladı.

Filistinli temsilci, olağanüstü toplantı çağrısının, İsrail hükümetinin yakın zamanda onayladığı kaçak yerleşim birimlerinin yasallaştırılması gibi kararlar ve Filistin hükümeti adına toplanan vergi fonlarına yönelik korsanlık faaliyetleri sonrasında geldiğine dikkat çekti.

İsrail'in Kararı ve Bölge Yapısı

İsrail Güvenlik Kabinesi'nin, Batı Şeria'nın "B bölgesi"nde bulunan 5 kaçak yerleşim biriminin yasallaştırılmasını onaylaması, bölgedeki siyasi ve güvenlik durumunu daha da karmaşık hale getirmişti. 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" kapsamında işgal altındaki Batı Şeria, A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

"A bölgesi"nin idari ve güvenlik yönetimi Filistin'e, "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği ise İsrail'e bırakılırken, "C bölgesi"nin idare ve güvenliği tamamen İsrail'in kontrolünde bulunuyor.

İnsan Kayıpları ve Çatışma Durumu

Son olarak, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında ölen ve yaralanan Filistinli sivillerin sayısı giderek artıyor. 7 Ekim'den bu yana yapılan saldırılarda en az 37 bin 877 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 86 bin 969 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

Kaynak: Haber Merkezi