Türkiye'nin siyasi arenasında önemli bir figür olan Figen Yüksekdağ'ın hayatı ve kariyeri merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki, Figen Yüksekdağ kimdir? Figen Yüksekdağ mesleği ne? detaylar haberimizde!

Figen Yüksekdağ kimdir?

Figen Yüksekdağ Şenoğlu, Türk kökenli bir ailenin çiftçilikle uğraşan dokuzuncu çocuğu olarak Adana'nın Ceyhan ilçesinde 9 Kasım 1971'de doğdu. Lise yıllarında sosyalist hareketle tanıştı ve İşçinin Yolu dergisinin çevresine katıldı. Genç yaşta tutuklanıp gözaltında kaldıktan sonra İstanbul'a yerleşti ve Özgür Gençlik grubuna dahil oldu.

Atılım gazetesinde çalıştığı Sedat Şenoğlu ile evlenen Yüksekdağ, kadın hakları konusunda uzun yıllar çalıştı ve Sosyalist Kadın dergisinin editörlüğünü yaptı. Ezilenlerin Sosyalist Partisi'nin (ESP) genel başkanı olarak görev yaptıktan sonra Haziran 2014'te Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) eşbaşkanı seçildi.

2015 ve 2018 yıllarında yapılan milletvekili genel seçimlerinde Van'dan HDP milletvekili seçildi. Ancak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü terör soruşturması kapsamında 4 Kasım 2016'da gözaltına alındı ve tutuklandı. Hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle 21 Şubat 2017'de milletvekilliği düşürüldü ve siyasi faaliyetlerden men edildi.

 Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde terör örgütü yöneticiliği, terör örgütü propagandası, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve suç işlemeye tahrik suçlamalarıyla yargılanmaktadır.

Figen Yüksekdağ hakkında devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma eylemine yardım suçundan toplamda 25 yıl hapis cezası verildi

Figen Yüksekdağ mesleği ne?

Figen Yüksekdağ Şenoğlu (19 Aralık 1971, Adana) Türk gazeteci ve siyasetçi. 2014-2017 yılları arasında Halkların Demokratik Partisi eşbaşkanı olarak görev aldı. Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne Van'dan seçilerek, 25. ve 26. dönemlerde milletvekili olarak görev yaptı.

Kaynak: HABER MERKEZİ