Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Romanya'nın başkenti Bükreş'te Romanya Dışişleri Bakanı Luminita Odobescu ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Fidan, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin tarafsız bir biçimde ve titizlikle uygulandığını belirterek, "Dün, Sofya'da da basın toplantısında söyledim, bugün yine tekrar ediyorum, Montrö'nün tartışılmasını dahi tahayyül edemeyiz." ifadesini kullandı.

Bakan Fidan, "Montrö Sözleşmesi, bölgenin güvenliğinin teminatı işlevini görmeye devam etmekte." diye konuştu.

Fidan, Rumen mevkidaşıyla görüşmesinde Balkanlar'daki son gelişmelerin ele alındığını aktararak, Orta Doğu'da yaşananların da görüşüldüğünü söyledi.

'Dünya kamuoyunu bu katliamı engellemek için çağrıyorum'

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Gazze'deki dramı ve oluşturduğu tehditleri vurgulayarak, İsrail'i Uluslararası Adalet Divanının ihtiyati tedbir kararını uygulamaya ve derhal tam ateşkes ilan etmeye çağırdığını belirtti. Fidan, İsrail'in Gazze'yi haftalardır topyekun hedef aldığını ifade ederek, bombardımandan kurtulabilenlerin açlık ve salgın hastalıklarla mücadele ettiğine dikkat çekti. Ayrıca, Gazze'ye insani yardım ve tıbbi malzeme girişinin İsrail tarafından engellenmesini kınayan Fidan, "2 milyon insanın bombardıman altında açlık ve salgın hastalıklarla açıkça ölüme terk edilmesine sessiz kalamayız, kalmamalıyız. Bu katliamı engellemek için dünya kamuoyunu bir kez daha güçlü bir biçimde hareket etmeye çağırıyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ