Faytonlar tamam şimdi sıra onlarda

İzmir’de faytonların kaldırılmasıyla hayvanseverler rahat bir nefes alsa da, kentteki sıcaklığın 40 dereceye dayandığı bu günlerde at arabalarıyla hurda ve moloz taşıyanlar tepki çekmeye devam ediyor

Faytonlar tamam şimdi sıra onlarda

İzmir’de faytonların kaldırılmasıyla hayvanseverler rahat bir nefes alsa da, kentteki sıcaklığın 40 dereceye dayandığı bu günlerde at arabalarıyla hurda ve moloz taşıyanlar tepki çekmeye devam ediyor

Faytonlar tamam şimdi sıra onlarda
09 Temmuz 2019 - 08:23

Mehmet Akif Çakmak (ÖZEL HABER)
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi örnek bir karara imza atarak Alsancak-Kordon bölgesinde sürdürdüğü fayton hizmetini sonlandırmış ve ardından UKOME Genel Kurulu kararı ile önceki yıllarda hayata geçirilen “Fayton Çalışma Esas ve Usulleri Yönergesi” iptal ederek İzmir’deki fayton faaliyetlerinin tamamına son vermişti.
 


Tepki çekiyorlar
 
Kentteki fayton kullanımının kaldırılmasıyla hayvanseverler rahat bir nefes alsa da korsan olarak fayton işletmeciliği yapanlar ve at arabalarıyla hurda ve moloz taşıyanlar tepki çekmeye devam ediyor.
Belediye encümeni kararına rağmen, hayvanla çekilen motorsuz araçların kent merkezine girişi hem kent trafiğini engelliyor hem de hayvanların sağlığını tehdit ediyor. Hava sıcaklıklarının İzmir’de 40 dereceye yaklaştığı bugünlerde atların ağır işlerde çalıştırılmasını istemeyen hayvanseverler,bu tarz eylemlerde bulunanların İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine ve kaymakamlıklara şikayet edilmesi çağrısında bulundu.
 

“Ağır yük taşıtamazlar”

 
Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İzmir Temsilcisi Esin Önder,“İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ile faytonlarla ilgili konuşmuştuk. Kentteki faytonları kaldırdığı için kendisine teşekkür ettik. Yük taşıyan at arabaları ile ilgili bir konuşmamız olmadı. Vatandaşlar ağır yük taşıyan at arabaları gördüklerinde bunu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildirebilirler. Eğer şikayette bulunulursa ceza kesiliyor. Bu hayvanlar ağır yük taşıtamazlar. Ama hafif yük konusunda yapacak bir şey yok. Kaçak fayton kullananlar varsa o hayvanlara da el konulacak. Doğal Yaşam Parkı’nda onlara yer hazırlanıyor. Bazıları da sahiplendirilecek sanıyorum. Faytoncular da mağdur olmasın diye onlara da akülü araç verilecek” diye konuştu.

‘Çıkan orman yangınları hayvanları da etkiliyor’
 
İzmir’de son zamanlarda çıkan orman yangınlarının yaban hayvanlarını telef ettiğini ve ekosisteme zarar verdiğini söyleyen Esin Önder, “Orman yangınları ile ilgili HAYTAP olarak çalışmamız var. Yazık diyoruz, bunların çoğu rant uğruna yapılıyor. Sadece bitkiler ve insanlar değil hayvanlar da etkileniyor. Ormanda yaşayan kaplumbağa, kuş, böcek gibi hayvanlar da bitkilerle birlikte gidiyor” ifadelerini kullandı ve daha dikkatli olunması çağrısı yaptı.

 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum