Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, ABD'ye kaçan ve Türkiye'nin iade talebiyle tutuklanan Eylem Tok ile oğlu Timur Cihantimur'un durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Tunç, Türkiye'nin gerekli belgeleri ABD makamlarıyla paylaştığını ve her duruşma sonrası ihtiyaç duyulan ek belgeleri gönderdiklerini belirtti. Tok ve Cihantimur'un iadesini umduklarını ifade eden Bakan Tunç, "Yargı kararlarına riayet edilmeli, kaçış olmamalıdır" dedi.

Bakan Tunç, Eylem Tok'un bir kaza sonucu ölüme ve yaralanmalara sebep olduktan sonra ülke yargısından kaçmanın kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin kırmızı bülten çıkardığını ve iade taleplerini ilettiklerini aktardı. Tutuklamanın ardından iade sürecinin adalet yargılaması sonucunda gerçekleşeceğini umduklarını belirtti.

Ayrıca Bakan Tunç'a, 1 Temmuz'da sona eren kirada yüzde 25 sınırının devam edip etmeyeceği de soruldu. Bakan, kiradaki artışın Borçlar Kanunu tarafından düzenlendiğini ve meclisin kararına bağlı olduğunu belirtirken, ekonomik istikrarı sağlama amacıyla çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi