Evde bakım maaşı, milyonlarca ihtiyaç sahibi vatandaşımıza önemli bir destek sağlıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'ın yapacağı duyuru ile beklenen Mayıs ayı evde bakım maaşı ödemeleri, yakın bir zamanda hesaplara yatırılacak. Peki, 15 Mayıs itibarıyla evde bakım maaşı yattı mı, yoksa ne zaman yatacak? Bu merakla beklenen detaylar için gözler sorgulama ekranına çevrildi. İşte, evde bakım maaşı yatan iller ve detayları için bekleyiş devam ediyor…

15 Mayıs 2024 evde bakım maaşı yatan iller listesi

Mayıs ayına girdiğimiz şu günlerde, milyonlarca ihtiyaç sahibi vatandaşın beklediği evde bakım maaşlarıyla ilgili detaylar netleşiyor. Her ayın 15 ila 31’i arasında gerçekleşen ödemeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş tarafından duyurulduğunda kamuoyuyla paylaşılıyor. Bu bağlamda, Mayıs ayı evde bakım maaşı ödemelerinin 15 Mayıs itibarıyla hesaplara yatırılması bekleniyor.

Evde bakım maaşı sorgulaması için vatandaşlar e-Devlet'in "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" sayfasını kullanabilirler. Ayrıca, bu bilgileri öğrenmek için BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak da sorgulama yapabilirler. Ödemelerin illere göre farklı tarihlerde yapıldığı göz önüne alındığında, vatandaşlar ödemelerin hesaplarına geçmesini bekleyecekler.

Evde bakım maaşı, ağır engelli raporu olan ve temel ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan vatandaşlara veriliyor. Bu destek, gelir ve bakıma muhtaçlık kriterlerine göre belirleniyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı'nın açıklamalarına göre, evde bakım yardımında bu yıl yüzde 50’ye yakın bir artış yaşandı ve maaş miktarı 7 bin 608 liraya yükseldi. Evde bakım maaşı başvurusu için ise kişinin ikamet ettiği il veya ilçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlükleri'ne başvurması gerekiyor. Bu detaylar ışığında, vatandaşlar Mayıs ayı evde bakım maaşlarını beklemeye devam ediyor.

Kaynak: Haber Merkezi