Estonya Cumhurbaşkanı Güvenlik Danışmanı Madis Roll, ülkesinin cephe gerisindeki görevleri üstlenmek amacıyla Ukrayna'nın batısına asker göndermeyi ciddi şekilde düşündüğünü ifade etti. Roll, politika, strateji ve güvenlik teknolojileri alanında faaliyet gösteren "Breaking Defense" adlı internet portalına yaptığı açıklamada, Estonya'nın Ukrayna'daki askerlerin doğrudan savaşla ilgili olmayan görevlerini üstlenmeyi planladığını belirtti.

"Her olasılığı göz önünde bulundurmalıyız"

Madis Roll, Estonya hükümetinin bu hamleyi değerlendirdiğini ve tercihen NATO misyonu çerçevesinde gerçekleştirmeyi tercih edeceğini ifade etti. Konuyla ilgili tartışmaların devam ettiğini belirten Roll, "Her olasılığı göz önünde bulundurmalıyız. Kendimizi sınırlamamalıyız" şeklinde konuştu.

"Rusya'nın tepkisini düşünmüyoruz"

Litvanya Başbakanı Ingrida Simonyte geçtiğimiz hafta ülkesinin Ukrayna'ya asker göndermeye açık olduğunu belirtmişti. Ancak bu adımın Rusya tarafından provokatif olarak algılanabileceğini kabul eden Simonyte, "Eğer Rusya'nın tepkisini düşünecek olsaydık Ukrayna'ya hiçbir şey yollayamazdık. İki günde bir birilerinin nükleer silahla saldırıya uğrayacağını duymaktayız" demişti.

Litvanya parlamentosu bu teklifi kabul etmiş olsa da Kiev yönetimi şimdiye kadar Litvanya'dan bu konuda yardım talep etmemişti.

Kaynak: Haber Merkezi