Esnafın geleceği Ahi Sandığında

Esnaf Ahilik Sandığı ile esnafa işsizlik maaşı verilmesini değerlendiren İESOB Başkanı Zekeriye Mutlu, yeni uygulamanın Ahilik teşkilatının temelinde var olan Orta Sandığa benzediğini söyledi

Esnafın geleceği Ahi Sandığında
09 Kasım 2019 - 08:49 - Güncelleme: 10 Kasım 2019 - 16:03

KENAN YEŞİL (ÖZEL HABER)

Geçtiğimiz yıl ilk olarak gündeme gelen ancak hesap çalışmaları sonuçlanmadığı için ertelenen Esnaf Ahilik Sandığı, yeni yılda hayata geçiriliyor. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren başlatılması karalaştırılan Esnaf Ahilik Sandığı ile iflas eden yada işyerini kapatan esnafa işsizlik maaşı ödemesi yapılacak. Uygulamaya geçecek yeni sistem ile ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, Esnaf Ahilik Sandığı sisteminin Ahilik sisteminin temelinde yer alan Orta Sandığa benzediğini vurguladı.

1’Ocakta yürürlüğe giriyor

Esnafa işsizlik maaşı verilmesini değerlendiren Zekeriya Mutlu, geçtiğimiz yıl bu uygulamanın hayata geçirilmesi için çalışmalar yapıldığını ancak çeşitli nedenlerden dolayı başlanamadığını söyledi. Uygulamanın esnafa katkı koyacağını değinen Mutlu, “Bu uygulama daha önce gündeme gelmişti ama uygulanmaya başlanmamıştı. Ahilik sandığı Kanunu 1 Ocak 2020 yılında yürürlüğe girecek. Daha önce meclisten geçen bir kanun bu. Yürürlülük maddesi yeni yılda başlayacak. Esnafımıza katkı sunacağını inanıyorum. Bu uygulamanın güzel olacağını düşünüyorum. Katkı koyanlara da teşekkür ediyorum” dedi.


Esnaf güvence

Bu uygulamanın esnafın işsiz kalması veya işyeri kapatması durumunda kendilerini güvence altına alan bir uygulama olacağını dikkat çeken Mutlu, “Her zaman geleceği yönelik yapılan faaliyetler iyi sonuçlar doğurur. Ahilik Sandığı Kanunu da önümüzdeki süreç içerisinde esnafımızın yaşadığı herhangi bir sıkıntıda, bu sıkıntıların giderilmesi konusunda katkı koyacak bir düzenlemedir.

Ahilik geleneğinde olan sistem

Yeni uygulamanın Ahilik teşkilatının temelinde var olan Orta Sandığa çok benzediğini dikkat çeken Mutlu, Ahiliğin kuralları içinde yer alan birçok uygulamanın günümüz kanunların temelini oluşturduğunu vurguladı. Zekeriya Mutlu, şöyle konuştu: “Yeni uygulama bizim Ahi kültürümüzde var olan Orta Sandığa benziyor. Ahi birliklerinin en önemli özelliklerinden biri de Ahilik düşüncesine uygun şekilde ekonomik hayatın düzenlenmesi için bir araç olarak kullanılmak üzere kurulan ve işletilen orta sandıklarıdır. Eskiden ahilik orta sandığı vardı. Orada herkes sattığı üründen orta sandığa katkı koyardı. Şimdi de esnafların bu sandıkta katkı payı var. Bu sandıkta biriken para ile sıkıntıya düşen esnafımızın sıkıntılarını gidermek için kullanılacak. Burada da esnaflıkta sıkıntıya düşmüşlere katkı sunacak bir kanundur. Bu konuda çok önemlidir. Ahiliğin temelinde olan bir uygulamayı günümüze de yansıtmış olunuyor. Bugünkü Sosyal Güvenlik  Kurumu, Tüketici Masası, Ahilik Fonu gibi kanunların temelinde Ahiliğin kuralları yatar.”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum