Özbekistan1996'dan 2016'ya kadar yöneten İslam Kerimov'un kızı olan Gülnara Kerimova, 10 yıl boyunca ülkesinde tutuklu olarak yargılanıyor. Ayrıca İsviçre'deki şirketler aracılığıyla büyük bir yolsuzluk ağı kurduğu iddia ediliyor. İsviçre'deki federal savcılık, Kerimova hakkında rüşvet almak ve "Ofis" adını verdikleri bir suç örgütünü yönetmekle suçladıkları bir iddianameyi açıkladı.

eski-ozbek-cumhurbaskaninin-kizi-gulnara-kerimova-suc-orgutu-yonetmekle-suclaniyor (3)

Kahire konferansı ne zaman yapıldı? Adana ve Kahire konferanslarının toplanma amacı nedir? Kahire konferansı ne zaman yapıldı? Adana ve Kahire konferanslarının toplanma amacı nedir?

SUÇ ÖRGÜTÜ YÖNETTİĞİ ÖNE SÜRÜLÜYOR

Kerimova'nın suç örgütü yönetmekle suçlandığı belirtiliyor ve İsviçreli yetkililer, 2013'ten beri ev hapsinde olan ve 2019'dan beri Özbekistan cezaevinde bulunan Kerimova'nın, Özbekistan'dan milyonlarca dolar çaldığını, yöneticilere ve dünyanın farklı ülkelerindeki yetkililere rüşvet verdiğini iddia ediyor. Ayrıca Kerimova'nın uluslararası bir suç örgütünü yönettiği de iddianameye eklenmiş.

eski-ozbek-cumhurbaskaninin-kizi-gulnara-kerimova-suc-orgutu-yonetmekle-suclaniyor (4)

YABANCI ŞİRKETLERİ RÜŞVET VERMEYE ZORLAMIŞLAR

Federal Savcılık, Kerimova'nın 2001'den 2013'e kadar "Ofis" olarak adlandırılan suç örgütüne liderlik ettiğini, suç faaliyetlerini profesyonel bir şekilde yürüttüğünü ve şiddet ile tehditlerde bulunduğunu belirtiyor. İddianameye göre, Özbekistan'da telekom sektöründe faaliyet göstermek isteyen yabancı şirketlerin, Kerimova'nın cumhurbaşkanının kızı ve kamu görevlisi statüsünü kötüye kullanarak rüşvet vermek zorunda kaldığı ifade ediliyor.

eski-ozbek-cumhurbaskaninin-kizi-gulnara-kerimova-suc-orgutu-yonetmekle-suclaniyor (1)

Kerimova'nın kara para akladığına dair İsviçre'deki bazı şirketler ve banka hesapları aracılığıyla kanıtlar bulunduğu iddia ediliyor. Kerimova'nın 100'den fazla şirketi olduğu ve uzun yıllar boyunca diplomatik dokunulmazlığı olduğu için dokunulmazlık kalkmadan önce lüks yaşam tarzı ve partilerle tanındığı belirtiliyor.

Ancak Kerimova'nın İsviçre'deki avukatı iddiaları reddediyor ve suçlamaları saçmalık olarak niteliyor. Dava, İsviçre Federal Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ