31 Mart Yerel Seçimleri'nin ardından AK Parti'nin ilk il başkanları toplantısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde düzenlendi. Toplantıda seçim sonuçları masaya yatırılarak özeleştiri ve iç muhasebe yapıldı. Erdoğan'ın, bazı il başkanlarına "Çalışmıyorsunuz" diyerek tepki gösterdiği ve Yozgat ile Şanlıurfa'nın kaybedilme nedeninin "Yanlış aday" olduğunu söylediği ifade edildi.

Erdoğan'dan Beklenmedik Itiraf 'Yanlış Aday Yüzünden Kaybettik' (2)

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seçim değerlendirmesi

Toplantıda, Erdoğan'ın hızlı tren talebinde bulunan il başkanlarına yönelik sert eleştirileri dikkat çekti. İstanbul, Ankara ve Eskişehir'e yapılan hızlı tren yatırımlarına vurgu yaparak, il başkanlarını çalışmamakla suçlayan Erdoğan, özellikle Çorum'daki mitingin kalabalık olmasına rağmen oy kaybı yaşandığını ve ilçe kaybedildiğini belirtti.

Ayrıca, Erdoğan'ın "Yanlış aday yüzünden kaybettik" şeklindeki değerlendirmesi, Yozgat ve Şanlıurfa'nın seçimdeki başarısızlığına dikkat çekti. Türkiye'nin en genç belediye başkanı seçilen Karabük Belediye Başkanı'nı ve İl Başkanı'nı seçimlerdeki başarısından dolayı tebrik ettiği, talepleri için ilgili bakanlıklarla istişare hâlinde olmaları talimatı verdiği bildirildi.

Erdoğan'dan Beklenmedik Itiraf 'Yanlış Aday Yüzünden Kaybettik' (3)

Toplantıda ayrıca, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz'ın il ve belediye başkanlarına "Şatafat, lüks, gösteriş ve korumalardan uzak durun. Davayı içselleştirerek çalışın" şeklindeki uyarısı da dikkat çekti.

Kaynak: HABER MERKEZİ