Türkiye’nin en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, İstanbul ve Ankara’nın ardından muhteşem yolculuğuna İzmir’de devam ediyor. TEKNOFEST’in üçüncü gününde yine binlerce İzmirli Çiğli Havalimanı’nda kurulan TEKNOFEST alanına akın etti. Festivale katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşların büyük coşkusuyla karşılanırken,  2024 yılı mart ayında yapılması planlanan yerel seçimler için İzmir’den 3 büyükşehir belediyeye ve diğer belediyelere mesaj verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son seçimlerden sonra Türkiye’nin savunma atılımlarıyla birçok kişinin hevesini kursağında bıraktık. İzmir başta olmak üzere fetret devri yaşayan şehirlerimizin tekrar hak ettikleri hizmete ulaşmasını sağlayacağız. İzmir, İstanbul, Ankara buna hazır mıyız? İzmirlinin iradesini çantada keklik görenlerin işi bundan sonra daha zor. İstismar siyasetiyle gemisini yürütenlere yeter diyeceğiz. İzmir’i gerçek belediyecilikle tanıtmak kararındayız. Bu şehrin yatırıma ve hizmete ihtiyacı var; bunu ancak biz yaparız. Bunun bir milat olmasını diliyorum. Sözlerime son verirken TEKNOFEST İzmir’in hayırlara vesile olmasını istiyor, yarışmada dereceye giren gençlerimizi tebrik ediyorum” dedi.

330 bin ziyaretçi
TEKNOFEST sahnesindeki onuşmasına Neşet Ertaş’ın sözlerinden alıntı yaparak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli teknoloji hamlesinin sembolü TEKNOFEST 2023 vesilesi ile İzmir’de olmaktan büyük bahtiyarlık duyduğunu ifade etti. Erdoğan, “Bu sene Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına ulaşma heyecanı içindeyiz. Tarihimizin bu dönüm noktasını kutlama gayreti içindeyiz. Geniş alana yayılan çeşitli etkinliklerle cumhuriyet heyecanını gençlerimizle buluşturmaya çalışıyoruz. TEKNOFEST de bunlardan biridir. TEKNOFEST coşkusundan mümkün olduğu kadar fazla gencimizi istifade ettirelim istiyorum. Bu amaçla TEKNOFEST’i üç ilimizde tertipleyelim dedik. TEKNOFEST İstanbul 2 milyon 700 bin ziyaretçiyle kendi rekorunu kırdı. Türkiye’nin savunma sanayi hamlelerinin hedef aldığı bir dönemde 2 milyonu aşkın gencimiz TEKNOFEST’e sahip çıktık. TEKNOFEST Ankara’da da 943 bin ziyaretçi ağırladık. Ankaralı gençlerimiz bir teknoloji şöleni yaşadı. Bugün de son durak olan güzel İzmirdeyiz. TEKNOFEST’in şehrimize, ülkemize, milletimize ve siz sevgili gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum. İzmirli kardeşlerime bu güzel programa ev sahipliği yaptıkları için teşekkür ediyorum. Maşallah İzmirli gençlerimiz de TEKNOFEST’e yoğun ilgi gösteriyor. Her yaş gruptan insanımızın buraya gelerek gurur tablosuna şahitlik ettiğini görüyoruz. Teknolojiye meraklı gençlerimizin coşkusunu gördükçe ülkemiz adına umutlarımız katlanıyor. Şu ana kadar 330 bin ziyaretçi ağırlayan festivalin İzmir’e ve cumhuriyete layık bir etkinlik olacağına inanıyorum” diye konuştu 

"Siyasi kavgalara ara verin"
Çevre şehirlerde yaşayan vatandaşları İzmir’e davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gelin dünyanın en büyük teknoloji festivalini tecrübe edin. Arkadaşlarınızla organize olun, çocuklarınızın, torunlarınızın elinden tutun. İzmirli kardeşlerimizi davet ederken şehrimizin yeni ve eski milletvekillerini unutmuyoruz. Teknolojiyi ülkemiz yerine on binlerce kilometre uzaklıkta arayanları da buraya davet ediyoruz. Siyasi kavgalara bir günlük ara verip TEKNOFEST’i ziyaret etmeleri kendilerine de yararlı olacaktır. Büyüyen, güçlenen, sınırları açan Türkiye’nin yükselişine şahit oluyoruz. Kızıl Elma, Akıncı, ANKA, Hürjet, Atak ile birlikte mücadele, gayret, sabır, azim, cesaret var. Burada zorluklar karşısında yıkılmayan, zorluklar karşısında mücadele eden yürekler, gençler var. Burada ayağına vurulan asırlık zincirleri parçalayan Türk milleti var. Yapamazsanız dediklerini yapıp nice hayalleri gerçeğe dönüştüren, bu milletin çalıştığında neleri başarabileceğini gösteren yürek ve alın teri ile büyük bir başarı hikayesi yazan TEKNOFEST gençliğine teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazze Filistinlilerindir, ebediyen de öyle kalacaktır Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazze Filistinlilerindir, ebediyen de öyle kalacaktır

“İzmir’e 225 milyar TL yatırım”
Türkiye’de savunma sanayi başta olmak üzere her alanda başarıdan başarıya koşturduklarını vurgulayan Cumurbaşkanı Erdoğan, “Sadece İzmir’de inşa ettiğimiz derslik sayısı 11 bin 687’dir. Şehrimizde 26 bin kişi kapasiteli yurt binaları açtık, dört yeni üniversite kurduk. İzmir’e 4 teknopark yaptık. Bu şehre yaptığımız hizmet ve yatırımların 225 milyar liradır. Bunlarla yetinmiyoruz, hizmet çıtamızı sürekli yukarı taşıdık.  Son kabine toplantısında müjdeler verdik; gençlerimize cep telefonu, bilgisayar desteği ile ücretsiz 10 GB internet sözünü tutuyoruz. Aile kanun teklifini de meclise sunuyoruz. İlk etapta deprem bölgesinde hayata geçireceğiz" diye konuştu.

"Gençlerin demokrat dedesi"
"Seçim döneminde gençlerin demokrat dedesi maskesi takanların söz konusu koltukları olunca nasıl faşizan hale geldiğini görüyoruz" diyen Erdoğan,  "Birbirlerine iktidar uğruna nasıl yalan söylediklerini de görüyoruz. Bizler buna rağmen siyasete güvenin zedelenmemesi için duruşumuzu bozmayacağız. Özellikle siz gençlerimize karşı aramızdaki gönül bağının bozulmasına müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Dilek Çakır