AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere özel uçak "TUR" ile saat 10.00'da ABD'nin başkenti Washington'a hareket etti. Esenboğa Havalimanı'ndan uğurlanan Erdoğan'ı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Ankara Valisi Vasip Şahin ve diğer ilgililer eşlik etti.

Erdoğan'ın yanında eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Çağatay Özdemir ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da Washington'a gitti.

Erdoğan'ın zirve süresince birçok devlet ve hükümet başkanıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmesi bekleniyor. Ana gündem maddeleri arasında İsrail'in Gazze saldırıları, Ortadoğu'daki gelişmeler, Rusya-Ukrayna savaşı ve Karadeniz'in güvenliği bulunuyor. Özellikle Rusya-Ukrayna savaşı, toplantının en önemli konularından biri olarak öne çıkıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ