Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur'un görevinden istifa edeceği iddiaları gündeme oturdu. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Galatasaray başkanlık seçimlerinde Dursun Özbek yeniden başkanlığa seçildi. Bu gelişmenin ardından Erden Timur'un görevine devam edip etmeyeceği merakla bekleniyordu. Seçim öncesinde Dursun Özbek, Erden Timur'un Galatasaray'a hizmet etmeye devam edeceğini açıklamıştı. Ancak Milliyet gazetesinin haberine göre, Erden Timur kararını değiştirdi ve yapılacak ilk yönetim toplantısında istifasını Dursun Özbek'e sunmaya hazırlanıyor. Erden Timur'un Galatasaray'daki geleceği, Dursun Özbek'in vereceği karara bağlı olacak.

Erden Timur Acikladi Yonetimde Yer Almayacagim

Gazeteci Fatih Altaylı, Galatasaray Sportif A.Ş Başkanvekili Erden Timur'un istifası üzerine dikkat çekici bir yazı kaleme aldı. Altaylı, Timur'un görevinden ayrılma sürecinde yaşananların perde arkasına ışık tutarak, olayların bilinmeyen yönlerini okuyucularıyla paylaştı.

Fatih Altaylı hakkında istenen ceza belli oldu

Fatih Altaylı'nın kaleme aldığı yazının detayları şu şekilde:

Galatasaray’da Dursun Özbek’in 3. yönetim döneminde Erden Timur’un futbol organizasyonu içinde olmayacağının, daha doğru bir tanım ile Galatasaray Sportif AŞ yönetiminde yer almayacağının ortaya çıkması taraftarlar ve camia içinde bir şok etkisi yarattı.

Çünkü Erden Timur, Galatasaray’ın 2 yıl üst üste şampiyonluğunun en önemli ismi idi. Özbek yönetimi kurulur kurulmaz Timur’u Sportif AŞ’de başkan yardımcılığına getirmiş ve Timur da bir yıl önce ligi 13. sırada bitiren takımını yeniden kurmuş, rüya bir takım oluşturmuş, imkansız denilen transferleri gerçekleştirmiş, tüm bunları kulübün tarihinin en düşük gelirini elde ettiği bir yılda başarmıştı.

Dahası Burak Elmas döneminde Florya Projesi’nin fikrini ortaya atan, geliştiren ve somutlaştıran da yine Erden Timur’du. Galatasaray’ı mali olarak da rahatlatacak işler peşindeydi. Kısa sürede mucize yaratılmıştı ve bunu en iyi gören rakip kulübün başkanı Ali Koç’tu.

Ali Koç Timur’dan öylesine nefret ediyor ve öylesine engel olarak görüyordu ki, her lafında Erden Timur’a saldırıyor, Türk futbol tarihinde görülmemiş bir şekilde rakip takım yöneticisinin özel işlerini bozarak rakibi etkisiz hale getirmeye çalışıyordu. Koç’a göre Galatasaray’ı bozmanın yolu Timur’u bozmaktı.

Ali Koç, büyük ortaklarından olduğu Koç Grubunun gücüyle Erden Timur’un işlerini sabote etmeye çalışıyordu. Ancak Erden Timur’u Galatasaray’dan koparan Ali Koç’un saldırıları olmadı. Timur’un yeni dönemde olmayacağını haftalar öncesinden söylemiştim çünkü nedenini biliyordum. Erden Timur’u Galatasaray yönetiminden uzaklaştıran rakip başkanın saldırıları değil, kendi kulübü içinden gelen saldırılar oldu.

Önce kulüp içinde bir grup Timur ile ilgili eleştiriler yapmaya başladı. Sonra bu eleştirilerin arkasında yönetim kurulu içinde bazı isimlerin olduğu anlaşılır oldu. Başlangıçta Başkan Özbek, Erden Timur’u iç saldırılara karşı koruyan bir tutum içindeydi. Ancak bir süre sonra o da Timur’u eleştirenler arasına katıldı.

Kulüp içinde aralarında yöneticilerin ve hatta başkanın da olduğu bir grup Erden Timur ile ilgili olumsuz tevatürler yaymaya başladılar. Bunlar doğru muydu, değil miydi bilemem ama çirkin ithamlardı ve Erden Timur’un da kulağına gidiyordu. Ancak takımdaki uyumu bozmamak, şampiyonluğa giden yolda rakipleri sevindirmemek için duymazdan geldi.

Başkanla dostluk pozları veriyor ama gerçeği de biliyordu. Kulüp yönetim kurulu arkasında değildi. İlginç olan, Başkan Özbek hem Timur’u eleştirenler korosunda yer alıyor ama bir yandan da Timur’un yönetimde kalmasını istiyordu.

Seçim öncesi NEF İnşaat’ın genç patronuna yönetimde yer alması teklifinde bulundu. Timur kibarca reddetti. Bunun üzerine “Bari Sportif AŞ yönetiminde kal” dedi. Timur onu da reddetti. Kendisine çirkin ithamlarda bulunan bir kadro ile kader ortaklığı yapmak istemiyordu. Bu yüzden de “Yokum” dedi. Başkan Dursun Özbek, Erden Timur üzerinde etkisi olacağını düşündüğü isimlerden de “Lütfen ikna edin” diyerek ricacı oldu.

Ancak Timur herkese aynı yanıtı verdi. “Bu kadar karalandığım bir yerde olmam mümkün değil” Ve benim bu yazıyı kaleme aldığım dakikalara kadar pozisyonunda bir değişiklik yoktu. Her Galatasaraylı gibi ben de “Keşke kalsaydı” diyorum. Ama olmayacağını da biliyorum.

Erden Timur kimdir?

Erden Timur, 16 Kasım 1981 tarihinde Mersin'de dünyaya gelmiştir. Lise eğitimini Tarsus Amerikan Koleji'nde tamamladıktan sonra, 2000 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur. Eğitimine devam ederek, London School of Economics'te yüksek lisans derecesini elde etmiştir.

Erden Timur, inşaat sektöründeki başarılı yatırımları sayesinde kişisel servetini 400 milyon dolara kadar çıkarmıştır. Ayrıca, Galatasaray A.Ş.'de Başkanvekilliği görevini üstlenerek spor dünyasında da aktif bir rol oynamaktadır.

Forbes Turkiyede Yeniden Sahne Aliyor Erden Timur Patronu Oldu

Erden Timur kaç yaşında? 

Erden Timur 2024 yılı itibariyle 43 yaşındadır. 2000'li yılların başından itibaren iş dünyasında önemli adımlar atan Timur, hem eğitimli bir hukukçu hem de başarılı bir iş adamı olarak bilinmektedir. Ayrıca, özel yaşamında Emine Timur ile evli ve bu birliktelikten çocukları bulunmaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ