Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Başkanı Fatih Erbakan, partisinin genel merkezinde düzenlenen aylık olağan İl Başkanları Toplantısı öncesinde Türkiye ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erbakan, kendilerinden randevu talep eden tüm partilerle görüşmeye hazır olduklarını belirterek, "Bizimle ilgili herhangi bir partiden veya iktidar kanadından talep gelirse tabii ki görüşür, fikirlerimizi ifade ederiz" dedi.

Mevcut ekonomik koşulların yeni anayasa tartışmalarından daha önemli olduğunu vurgulayan Erbakan, ekonomideki sorunları detaylı bir şekilde dile getirdi. Politika faizinin yüzde 8 buçuktan yüzde 50'ye yükseldiğini, vergilerde yüzde 120'lik bir artış yaşandığını ve yeni vergilerin icat edildiğini belirtti. Benzin, mazot gibi yakıtların yüzde 100'ün üzerinde arttığını, okul fiyatlarının yüzde 150 ila yüzde 400 arasında, kırtasiye malzemelerinin yüzde 200 oranında arttığını aktardı. Ayrıca iş yeri kiralarının yüzde 300 oranında arttığını ve gelirlerdeki bu artışların vatandaşa yansımadığını dile getirdi.

Erbakan, Türkiye'de yaşanan ekonomik zorluklara rağmen 85 milyon insanın hayatta kalmayı başardığını ve bu durumun gerçekten de dünyada görülmeyecek bir mucize olduğunu vurguladı. Büyüme rakamlarının vatandaşlar için bir anlam ifade etmediğini, çünkü bu büyümenin fakirleşerek gerçekleştiğini belirtti.

Son olarak, açlık sınırının 20 bin liraya ulaşması nedeniyle temmuz ayında asgari ücrete zam yapılması gerektiğini vurgulayan Erbakan, asgari ücretin en azından 25 bin liraya çıkarılması gerektiğini ve en düşük emekli maaşının da asgari ücret seviyesine getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: ANKA