Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, ICMPD tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen "Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Entegrasyon için Girişimcilik Kapasitelerinin İyileştirilmesi (ENHANCER)" Projesi kapsamında Bilişim Vadisi'nde düzenlenen animasyon hackathonu başladı. Program, animasyon alanına ilgi duyan gençleri bir araya getirerek, sektörde yetkinlik kazanmalarını hedefliyor.

Genç Yetenekler Yarışıyor

200 başvuru arasından elemeleri geçen 26 takım, Bilişim Vadisi'nde gerçekleştirilecek olan hackathonun finalinde projelerini sunacak. Katılımcılar, animasyon pozlama prensipleri, teknik zamanlama ve fikir-senaryo alanlarında geliştirdikleri projeleri jüriye sunarak, 15 bin avro değerindeki ödüller için yarışacaklar.

Destekçiler ve Hedefler

Bilişim Vadisi Genel Müdürü Erkam Tüzgen, etkinliğin Türkiye'nin girişimcilik potansiyelini artırmayı ve yenilikçi projelerin ortaya çıkmasını amaçladığını belirterek, "Animasyon alanında gençlerin yetkinlik kazanması, Türkiye'nin sinema ve dizi sektöründeki büyümesine önemli katkı sağlayacak" dedi.

ICMPD Türkiye Temsilciliği Portföy Yöneticisi Pınar Yapanoğlu ise projenin Türkiye'nin girişimcilik ekosistemini güçlendirmeyi ve animasyon sektöründe ülke ekonomisine katma değer sağlamayı hedeflediğini vurgulayarak, "Dünyada 400 milyar dolarlık bir potansiyel bulunan animasyon sektörüne Türkiye'den de katkıda bulunmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: AA