Reklam

Enerji verimliliği için İzmir'den yola çıktılar

Enerji verimliliği ve enerji tasarrufu konusunda toplumu bilinçlendirmeyi amaçlayan VERİMDER Anadolu Buluşmaları’nın ilki, İzmir’de gerçekleşti. VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye’nin yaptığı 50 milyar dolarlık enerji ithalatının, 17,5 milyar dolarının binaların içindeki ısıtma ve soğutmalara gittiğini söyledi

Enerji verimliliği için İzmir'den yola çıktılar
16 Haziran 2021 - 14:54

 

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Mevcut enerji kaynaklarından daha uzun süre yararlanılmasına destek sağlayacak projeleri hayata geçirmeyi hedefleyen Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER), ‘Enerji ve Gelecek’ sloganıyla yola çıktığı VERİMDER Anadolu Buluşmaları toplantılarının ilki İzmir’de gerçekleşti. Möwenpick Otel’de gerçekleşen ve VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ile VERİMDER Başkanı Çağdaş Korkmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte, enerji tasarrufunun önemi ve enerjide tasarruf yapmanın yolları anlatıldı.

“50 milyar dolar enerji ithal ediyoruz”

Toplantının açılışında konuşan VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik ilişkisine vurgu yaparak, “Özellikle yaz aylarında binalarda soğutma ihtiyacı nedeniyle artan enerji talebine ısı yalıtımı ile dur diyebiliriz. Bu sebeple öncelikli olarak rotamızı sıcak iklim bölgeleri üzerinde belirledik” dedi. Enerji verimliliğinin her alanındaki bilgileri kamu ile paylaşarak topluma farkındalık kazandırmak istediklerini dile getiren Prof. Dr. Alkin, “Çevre sorunlarıyla daha çok uğraştığımız şu günlerde gelecek nesillere daha sürdürülebilir ve yeşil bir dünya bırakmak için iklim değişikliğinin önüne geçmemiz gerekiyor. Bu noktada enerji verimliliğini önemini tüm Türkiye'ye tekrar anlatmak istiyoruz” diye konuştu. Prof. Dr. Alkin ayrıca, Türkiye’nin 50 milyar dolarlık enerji ithalatı yaptığını, bu ithalatın 17,5 milyar doları binaların içindeki ısıtma ve soğutmalara gittiğini söyledi.

“Konutta kullanılan enerji, sanayiyi geçti”

Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ise yaptığı değerlendirmede, iklim krizinin etkilerini ve buna bağlı olarak enerji verimliliğinin önemine bir kez daha vurgu yaparak bu konudaki tüketici bilinci ve yerel yönetimlerdeki farkındalığa ilişkin gözlem ve önerilerini sıraladı. Güldağ, “Enerji tasarrufu ve buna bağlı olarak enerji verimliliği sürdürülebilirliğin esas başlıklarından biri. Bu nedenle gerek kurumsal gerekse bireysel ölçekte enerji verimliliğinin iletişimi ve bu konuya İlişkin farkındalık oluşturmak büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı. Enerji verimliliği ve gelecek kavramlarının altını çizerek enerji tasarrufunun sürdürülebilir bir gelecek için zorunluluğuna dikkat çeken VERİMDER Başkanı Çağdaş Korkmaz ise, “Enerji verimliliğini sağlayabilmek adına her bireye görev düşüyor. Mümkün olan her tasarrufu bireysel çabalarımız ile gerçekleştirmemiz gerekiyor. Özelikle İzmir gibi sıcak bölgelerde yazın binalar, soğutmak için harcanan enerjinin önüne geçmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu. ‘Ülkemizde yapılan bütün binaların yalıtım yaparsak 9-10 milyar dolar gibi bir parayı cebimizde tutabilirdik’ diyen Korkmaz, “Bu treni kaçırmış olabiliriz. Ama hala geç kalmış sayılmayız. 2019 yılından bu yana konutta, binalarda kullanılan enerji; sanayiyi geçmiş durumda” dedi.

Enerji verimliliği nedir?

Binaların ısı kayıplarının önlenmesi ve enerji tasarrufu sağlanması için dış yüzeyinde yapılan işlemlere ısı yalıtımı denir. Binaların dışa bakan iç yüzey sıcaklığı ile iç ortam sıcaklığı arasındaki farkın 3 derecenin üzerinde olmaması gerekir. Dış duvarın iç yüzey sıcaklığındaki artış, iç ortamda hava akımını engeller. Bu sayede ısı kayıplarının önüne geçilir. Binaların içi kış aylarında daha hızlı ısınırken yaz aylarında ise daha hızlı soğur. Verimli kullanılan enerji ile ısınma ve soğutma maliyetleri azalarak, tasarruf etmenizi sağlar.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test