Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Emlak zenginliğine 'vergi' engeli

Yeni emlak vergisi beyannamesi ile vatandaşın sahip olduğu ikinci, üçüncü konutun emlak vergilerinin arttığını ifade eden İZEMDER Genel Başkanı Rıdvan Akgün, bu nedenle vatandaşların ihtiyaç fazlası konutlarını elden çıkarmaya başladığını söyledi

Emlak zenginliğine 'vergi' engeli
09 Ekim 2019 - 08:48
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ (ÖZEL HABER)

Bankaların konut kredi faiz oranlarını 0,99’a kadar indirmesiyle, vatandaşlar uygun vadelerle konut alımına yönelirken, bir yandan da yeni emlak vergisi beyannamesi ile ikinci, üçüncü konutlarının emlak vergileri artan konut sahipleri, ihtiyaç fazlası konutlarını satmaya başladı.

“Yüzde 70’i ikinci el konut”

İZEMDER Genel Başkanı Rıdvan Akgün, yapılan yeni düzenlemeyleikinci, üçüncü konutu olanların emlak vergilerinin beyannamede artacak olmasından dolayı, ihtiyaç fazlası konutlarını satışa çıkardığını söyledi. Akgün, “Bu, yeni bir düzenleme. Ayrıca 2 Eylül’den itibaren yeni bir uygulama devreye girdi. Yeni inşaatlarda müteahhitler bundan sonra pek fazla inşaat yapamayacak. Niye? Çünkü yapacakları projenin yüzde 10 miktarını nakit bloke edecekler, bir de bitirme garantisi verecekler. Artı bitiremedikleri takdirde, yüksek miktarda kira ve tazminat ödeyecekler. Bunun için her baba yiğit müteahhitlik yapamayacak. Kısacası piyasalar, aktif bir şekilde irili ufaklı müteahhitlik ve inşaat yapan firmaların yüzde 60’tan fazlası kapandı, döküldü, bitti. Piyasalarda satışı olan konutların yüzde 70’i ikinci el konutlar. Yüzde 30’u da yeni veya yeniye yakın olan konutlar. Bunun başlıca sebepleri de, artan emlak vergileri ve yeni konutların fiyatının yüksek olması” dedi.


“Stokun yüzde 10’u eridi”

Hükümetin, büyük inşaat firmalarının elindeki konutları ve inşaat stoklarını satması için, konut kredi faiz oranlarını 0,99’a indirdiğini belirten Akgün,“Şu anda hem piyasalarda oluşan stok, hem proje aşaması, hem de üretilen konut aşamasında, konutların henüz yüzde 10’unda erime var. Piyasalarda yüzde 90 arz edilebilecek nitelikte konutlar var. Yani son 3-5 yılda ihtiyaç dışı konut üretimi gerçekleşmiş, insanlar da ikinci, üçüncü konutunu almış, parasal sıkışıklıktan dolayı da ikinci üçüncü konutunu satar duruma gelmiş. Böyle olunca piyasaya ikinci el konut arzı oluşuyor” şeklinde konuştu.

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum