2024 yılında emlak vergisi muafiyetiyle ilgili yeni şartlar ve detaylar açıklandı ve konut sahipleri ile gayrimenkul yatırımcıları bu önemli gelişmeyi yakından takip ediyor. Emlak vergisi muafiyetinden yararlanma süreci ve gereklilikleri hakkında net bilgilere ulaşmak, milyonlarca kişinin öncelikli hedefi haline geldi. İşte, bu konuda güncel ve kapsamlı bir bakış açısıyla tüm detaylar...

2024 Emlak vergisi muafiyeti şartları

  • Emlak vergisi muafiyetinden yararlanmak isteyenlerin, birinci taksitin ödemesi olan mart, nisan, mayıs aylarında veya ikinci taksitin ödemesi olan kasım ayında başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
  • Peşin ödeme yapmak isteyenler ise ödemeyi 31 Mayıs 2024 tarihine kadar gerçekleştirmelidirler.

Kimler Muafiyet Hakkından Yararlanır?

  • Emlak vergisi büyükşehir belediye sınırlarında binde 2’si, diğer belediyelerde ise binde 1’i oranında uygulanmaktadır.
  • Geliri sadece emekli, dul ve yetim aylığı olanlar, engelliler, gaziler ile şehitlerin dul ve yetimlerinin brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutlarından emlak vergisi alınmaz.

Başvuru ve Süreç

  • İlk defa emekli olanların muafiyetten yararlanabilmesi için bağlı bulundukları belediyeye başvuru yapmaları gerekmektedir.
  • Belediyelere verilecek olan "Tek Meskeni Olan (İntifa Hakkına Sahip Olanlar Dahil) Emeklilere, Dul ve Yetimlere Ait Form" doldurulmalıdır. Belediyeler, bu form dışında ek belge talep etmemektedirler.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Emeklilikte yaşa takılanlar yasası ile emekli olan EYT’liler de bu yıldan itibaren muafiyetten yararlanmaya başlayacaktır.
  • Emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilmenin bir diğer şartı da emeklilerin herhangi bir işte çalışmamaları ve 2023 yılında elde ettikleri sermaye iradı gelirlerinin 150 bin lirayı aşmamasıdır.
  • Gelir getirmeyen dükkan, arsa ve araziye sahip olan EYT’lilerin de emlak vergisi muafiyetinden yararlanmalarında bir engel bulunmamaktadır.

Emlak vergisi muafiyetinden yararlanmak için belirlenen şartlar ve süreçler dikkatlice takip edilmelidir. Bu muafiyetten yararlanmak isteyenler için belirlenen kriterler çerçevesinde başvurularını yapmaları önemlidir. Ancak unutulmamalıdır ki, muafiyetten yararlanmak için belirlenen şartlar konusunda dikkatli olmak ve gerekli prosedürleri eksiksiz yerine getirmek gerekmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ