Türkiye'nin önemli istihbarat uzmanlarından Emin Gürses'in kariyeri, akademik ve medya alanında çeşitli başarılarla doludur. Peki, Emin Gürses kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte detaylar;

Emin Gürses kimdir?

Emin Gürses, Türkiye'nin Rize ilinde 3 Haziran 1957'de doğmuş bir akademisyendir. Eğitim hayatı boyunca Marmara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Londra'daki üniversitelerde (SOAS, Birkbeck College ve LSE) Siyaset Bilimi, Gelişme Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler alanlarında lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almıştır. Gürses'in uzmanlık alanları arasında IRA, ETA, PKK gibi örgütler, etnik milliyetçilik, Kafkasya ve Ortadoğu konularında pek çok makale ve kitabı bulunmaktadır.

Sakarya Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapan Gürses, medyada da aktif bir şekilde yer almıştır. Samanyolu TV'de Açık Görüş programını yapmış, Sky Türk, Ulusal Kanal ve Halk TV'de tartışma programlarına katılmıştır. Ayrıca Millî Güvenlik Akademisi'nde öğretim görevlisi olarak da çalışmıştır.

Emin Gurses Kimdir Nereli Kac Yasinda1

Emin Gürses, Şubat 2008'de Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınmış ve Ergenekon davasında terör örgütüne üye olma, Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetine karşı silahlı isyana teşvik suçlamalarıyla tutuklu yargılanmıştır. Ancak 30 Ocak 2010'da dosyanın içeriği, delillerin sahte veya hukuk dışı yollarla elde edilmiş olması ve suç iddialarının değişme ihtimali gibi gerekçelerle tahliye edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin önemli istihbarat uzmanlarından biri olarak kabul edilen Emin Gürses, akademik kariyerinde ve medya çalışmalarında önemli izler bırakmıştır.

Emin Gürses nereli?

Emin Gürses, aslen Rizelidir.

Emin Gürses kaç yaşında?

3 Haziran 1957 doğumlu Emin Gürses, 2024 itibariyle 67 yaşındadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ