Emekli Memur-Sen, bugün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri üzerine bir basın açıklaması düzenledi. Ankara Ulus Meydanı'nda gerçekleşen açıklamada Emekli Memur-Sen Başkanı Ali Küçükkösen, emeklilerin talep ve beklentilerini kamuoyuyla paylaştı.

Küçükkösen, haziran ayı enflasyon rakamları doğrultusunda işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına %24,73, memur ve memur emeklilerinin aylıklarına ise %19,31 oranında zam yapılacağını açıkladı. Ayrıca, 2023 Temmuz ayında yapılan seyyanen iyileştirmenin kamu görevlisi emeklilerine yansıtılmadığını belirterek, bu durumun kamu emeklileri için 6 aylık gelir kaybına neden olduğunu vurguladı.

Emekli Memur-Sen Başkanı, 2024 yılının "Emekliler Yılı" ilan edilmesini ve bu çerçevede çeşitli düzenlemelerin yapılmasını talep etti. Bu düzenlemeler arasında, seyyanen ödemelerin emekli aylıklarına yansıtılması, ek ödemelerin prime esas kazanca dahil edilmesi, aylık bağlama oranlarının artırılması, kira yardımı ve diğer sosyal desteklerin devam ettirilmesi gibi maddeler bulunuyor.

Küçükkösen ayrıca, emeklilerin örgütlenme hakkına sahip olması, toplu sözleşme süreçlerinde etkin rol alabilmesi ve emeklilikle ilgili politikaların belirlenmesinde söz sahibi olabilmesi gerektiğini vurguladı. Bu adımların, sosyal devlet anlayışıyla uyumlu bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Emekli Memur-Sen'in açıklamaları, emeklilerin maaş artışı ve sosyal haklar konusundaki beklentilerini kamuoyuna iletmeyi hedefliyor.

Kaynak: Haber Merkezi