Türkiye'nin önemli siyaset figürlerinden biri olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yeniden başkan seçilme ihtimali gündemi sarsıyor. Peki Ekrem İmamoğlu ne zaman Başkan oldu? Ekrem İmamoğlu kaçıncı kez Başkan oluyor? İşte detaylar...

Ekrem İmamoğlu ne zaman Başkan oldu? 

Ekrem İmamoğlu, Trabzon'un Akçaabat ilçesinde 3 Haziran 1971'de doğmuş Türk bir iş insanı ve siyasetçidir. Haziran 2019'dan beri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapmaktadır.

İmamoğlu, 2014-2019 yılları arasında Beylikdüzü Belediye Başkanı olarak görev yapmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi'nden aday gösterildiği 2019 Türkiye yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmiş, ancak AK Parti'nin itirazları ve Yüksek Seçim Kurulu'nun aldığı kararlar sonucunda İstanbul seçimleri iptal edilmiştir. İmamoğlu, 6 Mayıs 2019 tarihinde görevden alınmıştır. 23 Haziran'da yenilenen seçimi de kazanarak 27 Haziran 2019 tarihinde mazbatasını alarak göreve başlamıştır.

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde 3.kez belediye başkanı olmuştur.

Ekrem İmamoğlu kaçıncı kez Başkan oluyor?

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan ve resmi olmayan sonuçlara göre seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu, 2019'daki 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinin ardından üçüncü kez İstanbul'da seçim zaferi elde etti.

İstanbul'da sandıkların yüzde 86,54'ü açıldığında İmamoğlu, oyların yüzde 50,76'sını alarak birinci sıraya yerleşti. İmamoğlu'nun en yakın rakibi AKP'li Murat Kurum ise oy oranını yüzde 40,38'de tuttu.

İmamoğlu, 31 Mart 2019'da oyların yüzde 48,80'ini alarak AK Parti'li Binali Yıldırım'ı geride bırakmıştı. Yenilenen seçimde ise İmamoğlu, oy farkını yaklaşık 800 bin artırarak oyların yüzde 54,22'sini elde etti. Bu süreçte Binali Yıldırım'ın oy oranı yüzde 45 civarında kaldı.

CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda yapılan açıklamada İmamoğlu, seçim sonuçlarından memnuniyetini dile getirdi.

İmamoğlu, 16 milyon İstanbullu ile partizanlığı geride bıraktıklarını belirterek, "İstanbulluların bana verdiği görevi, anlayışı büyük bir sorumluluk olarak kabul ediyorum ve yerine getirmek için çalışacağım" dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ