EGİKAD üyesi Suzan Erman’ın sahibi olduğu Konak Best Western Oteli’nde düzenlenen etkinlikte, Dr. Feray Saraçoğlu, 1800’lü yıllardan günümüze kadar toplumlarda kadına yönelik bakış açılarını ele aldı. Fransız düşünür ve modern feminizmin öncülerinden Simone de Beauvoir’dan alıntılar yapan Saraçoğlu, “Kadın doğulmaz, kadın olunur” sözünü hatırlattı. Kadınların doğuştan zayıf olmadığını, eğitimsizlik nedeniyle zayıf göründüğünü belirtti.

UZMANINDAN NEFES TERAPİSİ

Gecenin ikinci konuşmacısı, Yüksek İnşaat Mühendisi olmasına rağmen Hindistan’da aldığı Yoga, Nefes Terapisi ve Mindfulness eğitimleri ile iş dünyasında bu uygulamaları tanıtan Fidan Erdoğan Duman oldu. Akşam yemeği sonrasında EGİKAD üyelerine kısa bir nefes terapisi uygulayan Duman, yoğun ve stresli iş hayatında mindfulness uygulamalarının faydalarına dikkat çekti. Kadınların çoklu görev yapma yeteneklerinin uzun vadede beyinlerine zarar verdiğini belirten Duman, bu konuda uygulamalı bir çalışma gerçekleştirdi. Ayrıca, kendi girişimleri olan PRANADEM nefes kolyeleri ve MAMAPED bebek mama sandalyesi ürünlerini tanıttı.

Etkinlik sonunda, EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Şahika Aşkıner, Fidan Erdoğan Duman’a hayat ağacı logolu EGİKAD broşu hediye etti. Aşkıner, EGİKAD üyelerinin meslekleri dışında da özel yeteneklere ve hobilere sahip olduğunu vurgulayarak, bu tür buluşmaların birbirlerinin farklı yönlerini keşfetmek ve öğrenmek açısından büyük fayda sağladığını belirtti.

Muhabir: Canan Kaya