Reklam

Ege Üniversitesi'nden sanayiciye dev destek

Ege Üniversitesi’nin, sanayi kuruluşlarıyla yapacağı proje maliyetlerinin yüzde 75’ini karşılayacağı ve Türkiye’de bir ilk olan ‘Üniversite Sanayi İşbirliğinde Ege Üniversitesi Modeli’nin tanıtımı gerçekleşti

Ege Üniversitesi'nden sanayiciye dev destek
16 Eylül 2019 - 13:17

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, sundukları destek modeliyle sanayiciye can suyu olmak istediklerini söyledi

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Türkiye’de ilk olan ve İzmir iş dünyasında heyecanla karşılanan ‘Üniversite Sanayi İşbirliğinde Ege Üniversitesi Modeli’nin tanıtımı ve modelle ilgili detaylar düzenlenen toplantıyla tanıtıldı. Toplantıya, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Başkanı Selami Özpoyraz,  Ege İhracatçılar Birlikleri Genel Sekreteri Cumhur İşbırakmaz ile İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli’nin yanı sıra Ege Üniversitesi araştırma gruplarının ve sanayi kuruluşlarının Ar-Ge birimlerinin temsilcileri de katıldı.  Toplantının açılış konuşmasını yapan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, sanayi kuruluşlarıyla yapacakları proje maliyetinin yüzde 75’ni üniversitenin karşılayacağını açıkladı.

Finansmanın yüzde 75’i üniversiteden

Genel olarak dünyada akademisyenlerin, özel sektörden maddi kaynak alarak ARGE projelerini hayata geçirdiklerini söyleyen Rektör Budak, “Bugün sizlerle paylaşacağımız üniversite-sanayi ARGE finansmanın modelinde,  projenin maliyetinin yüzde 75’i üniversitemiz tarafından karşılanırken bütçenin sadece yüzde 25’i ilgili firma tarafından üstlenecektir. Ege Üniversitesi akademisyenlerinin yürütücü olacağı bilimsel araştırma projelerinin konuları, ülkemizin ve sanayicimizin öncelikli olarak ihtiyaç duyduğu konular olacaktır. Dünyada sanayiciler, ARGE projelerini daha fazla finanse ederken ülkemizde ilk kez Ege Üniversitesi olarak sanayicinin ihtiyaç duyduğu ARGE çalışmalarını hem akademik hem de maddi olarak desteleyecek bir model ortaya koyuyoruz” diye konuştu.

“Can suyu olmak istiyoruz”

Maddi ve manevi olarak sanayicilerin yanında olduklarını belirten Rektör Budak, “Dünyadaki acımasız ekonomik rekabet ortamında bizler Ege Üniversitesi olarak maddi ve manevi olarak tüm gücümüzle sanayicimizin yanında olmak istiyoruz. Devletimizin sanayicilerimize sunduğu desteğin yanında bizler de üniversite olarak bölgemizdeki firmalara tabir caizse can suyu olmak istiyoruz. Sanayicimizin güçlenmesi ülke ekonomimizin güçlenmesini beraberinde getirecek bir realite. Günümüz dünyasında bilimsel ve teknolojik bilgi ekonomik rekabette gücümüzü belirleyecek en önemli unsurlardan biri. Bu noktada bilimsel bilginin üretildiği üniversiteler olarak sanayicimizle işbirliği içerisinde çalışmamız büyük bir önem arz ediyor. Rekabetin yoğun olarak yaşandığı küresel piyasada ülke olarak etkin olabilmek için üniversite-sanayi güç birliğine ihtiyacımız var ve ülkemizin bu işbirliğinden başka bir çıkış yolu yok” ifadelerini kullandı.

Eğitim 4.0 vurgusu

‘Üniversitenin elindeki bilgiye taliptik. Şimdi de maddi olarak desteği ortaya çıktı’ diyen EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise, “Hep söylediğimiz bir şey var, transfer edilmeyen bilginin hiç kimseye faydası yok. Sizde bilgi var bizde sahip olduğumuz teknoloji var. Sizdeki bilgilerin bize transfer olması lazım. Bu hızlı ve çözüm odaklı olmalı. Sizin bize yol göstermeniz lazım. Üniversiteler ihtisaslaşmalı. Tekstil dediğiniz zaman Ege Üniversite akla geliyordu. Ama bugün birçok branşta hizmet veriyor. Türkiye eğer sanayi 4’e geçmek istiyorsa, eğitimde 4’ü yapması gerekiyor. Bizim en büyük eksiğimiz eğitim 4’ün eksikliği. Eğitim 4’e uygun hocaları, eğiticileri, dersleri, yeni nesillere uygulayabilir durumda olmamız lazım. Bunların olmadığı takdirde sanayi 4 hayaldi” şeklinde konuştu.

“Örnek model olacak”

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise,  Türkiye olarak en önemli eksiklerinin nitelikli üretim olduğunun altını çizerek, bu eksikliğin üniversite ve sanayi işbirliği ile ortadan kalkabileceğini söyledi. Başkan Kestelli, “Sanayicilerin Egeli akademisyenlerle işbirliğinde geliştirecekleri projelerin yüzde 75’ine kadar üniversitenin öz kaynaklarından destek sağlanacak olması çok ama çok önemli.  Bu projenin hayata geçirilmesine öncülük eden Ege Üniversitesi’nin başarılı rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’a ve emeği geçen tüm akademisyenlere teşekkürlerimi iletiyorum. Bu projenin tüm Türkiye’deki kentler ve üniversiteler için bir örnek model olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum