Reklam
FLAŞ HABER
Reklam
Reklam
Reklam

Ege Denizi'nde deprem

İzmir ve çevresinde hissedilen bir deprem meydana geldi.

Ege Denizi'nde deprem
30 Ekim 2020 - 15:33 - Güncelleme: 31 Ekim 2020 - 09:51
Reklam

EGE Denizi’nde merkez üssü İzmir’in Seferihisar ilçesi açıkları olan 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İzmir’de yoğun olarak hissedilen deprem, büyük paniğe neden oldu. Bazı evlerin yıkıldığı belirtilirken, çok sayıda bina da hasar gördü. Deprem İzmir’in yanı sıra çevre illerde de hissedildi.

İzmir ve çevresi bugün saat 14.51.’de büyük bir depremle sallandı. Vatandaşlar, panik içerisinde ev ve iş yerlerinden dışarı çıkarken, bir süre sonra Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, depremin merkez üssünü Ege Denizi’nde İzmir'in Seferihisar ilçesinin 17.26 kilometre açığı olarak açıkladı. Deprem, Seferihisar’ın yanı sıra kent merkezi ve çevre ilçelerde yoğun olarak hissedildi. İzmir’de bazı binaların yıkıldığı, çok sayıda binada da hasar oluştuğu belirtildi.

Deprem İzmir’in yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne’de de hissedildi. Depremle birlikte vatandaşlar yakınlarına bilgi vermek isteyince, operatörlerde yoğunluk oluştu. Hastaneler, itfaiye, polis ve sağlık ekipleri, alarm durumuna geçti.


Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü, 6.8 olarak açıkladı.

'CAN VE MAL KAYBININ OLMAMASINI ÜMİT EDİYORUM'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Denizi'nde İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından açıklama yaptı. Tunç Soyer açıklamasında, "Az önce yaşanan deprem nedeniyle tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Can ve mal kaybının olmamasını umut ediyorum. Gelişmeleri takip ediyoruz. Afet ekiplerimiz hazır" dedi.

SOYER: 20’YE YAKIN YIKIM İHBARI GELDİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından kendilerine 20’ye yakın yıkım ihbarı geldiğini söyledi. 

Bu arada, AFAD, belediye, itfaiye ve 112 Acil ekipleri yıkımın olduğu söylenen Bayraklı ilçesine yönlendirildi. Ekiplerin enkazdaki çalışmalarının sürdüğü bildirildi. Enkaz altından kurtarılan kişiler çevredeki hastanelere kaldırıldı.

YÜKSEKTEN ATLAMA SONUCU YARALANANLAR OLDU


İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğün6deki deprem sırasında bazı vatandaşların panik yapıp yüksekten atlama sonucu yaralandığı belirtildi. Yaralıların hastanelere tedaviye alındığı bildirildi.


ARTÇI SARSINTILAR SÜRÜYOR


Ege Denizi’nde Seferihisar açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede artçı sarsıntılar sürüyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı’nın verilerine göre, Ege Denizi’nde bu depremin ardından saat 16.20’ye kadar büyüklükleri 2.1 ile 4.8 arasında değişen 21 artçı sarsıntı meydana geldi.

TUNÇ SOYER, EKİPLERİN ÇALIŞMASI HAKKINDA BİLGİ ALDI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yıkılan ve hasar gören binaların bulunduğu Bayraklı ilçesine geldi. Tunç Soyer, beraberindekilerle birlikte ekiplerin çalışması hakkında bilgi aldı.

YAKINLARININ AKIBETİNİ ÖĞRENMEK İÇİN YIKILAN BİNALARIN ÖNÜNE GELDİLER

Öte yandan AFAD ekipleri, yıkılan binaların önüne gelerek, içeride kimse var mı, sesimi duyan var mı diye bağırıyor. Ekiplerin çalışması sürüyor. Bunun yanında bazı vatandaşlar, olay yerine gelerek yıkılan binadaki yakınlarının akıbetini öğrenebilmek için ekiplere sorular soruyor. Ya da bazı vatandaşlar, yıkılan binanın yanına giderek, seslendi. Polis ekipleri, bu kişileri binaların yanından uzaklaştırdı.

YARALI SAYISI 607'YE YÜKSELDİ

Seferihisar açıklarında saat 14.51’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem İzmir’de 17 binanın hasar görmesine neden oldu. AFAD'dan son yapılan açıklamada yaralı sayısının 607'ye yükseldiği bildirildi. Bayraklı ilçesinde de tamamen çöken Rızabey Apartmanı’nda ise enkaz altında yaklaşık 60 kişinin olduğu belirtilmişti. Ekipler arama- kurtarma çalışmalarına devam ederken, enkaz altından seslerin gelmeye devam ettiği öğrenildi. Aralıklı olarak enkaz altından kurtarılan insanlar çıkıyor. Bayraklı ilçesinin Manavkuyu Mahallesi’nde bulunan 8 katlı Rızabey Apartmanı, deprem sonrasında tamamen çöktü. Deprem Bayraklı ilçesindeki binaları yoğun olarak etkiledi. Rızabey Apartmanı’nda da, depremin meydana geldiği 14.51’den beri arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Toplamda 6 kişinin vefat ettiği öğrenildi. AKUT ekipleri, enkaz altından sesler duyuyor. Binanın üzerindeki tuğlalar ve eşyalar boşaltılarak, enkaz altında hala nefes almaya devam eden kişilere ulaşılmaya çalışılıyor. Öte yandan, yakınlarının enkaz altında kaldığını öğrenen kişiler, binanın çevresinde umutla akrabalarının hayatta olduğunu görmeyi bekliyor. Apartmanı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ziyaret etti. Bakan Kurum ve Bakan Karaismailoğlu yaptığı açıklamada, "En az hasarla atlatmak için bütün ekiplerimizle birlikte buradayız. İçeride sağ kalan vatandaşlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Çok hummalı bir çalışma var. Devletimizin bütün ekipleri bütün gücüyle burada. Vatandaşımız rahat olsun, elimizden geleni yapıyoruz. Vatandaşlarımız arabayla yola çıkmasınlar. Ambulansların hareketini engelliyorlar. AFAD çalışıyor. İnşallah en az hasarla atlatırız" dedi.

170 ARTÇI SARSINTI YAŞANDI, YARALI SAYISI 607'YE YÜKSELDİ

AFAD'dan İzmir'deki depreme ilişkin son yapılan açıklamada ise deprem sonrasında büyüklüğü 4'ün üzerinde 21 olmak üzere, toplam 170 artçı sarsıntı yaşandığı bildirildi. Açıklamada, "SAKOM'dan alınan ilk bilgilere göre 1'i boğulma sonucunda olmak üzere toplam 12 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 607 vatandaşımız yaralanmıştır. İzmir'de yıkılan ve hasar gören 17 binada arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir" denildi.

EKİPLER CAN KURTARMAK İÇİN ZAMANA KARŞI MÜCADELE VERİYOR

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan binalarda AFAD, UMKE, itfaiye, belediye, polis ve orman ekiplerinin arama kurtarma çalışması sürüyor. Arama kurtarma ve sese duyarlı köpekler de çalışmalarda yer alıyor. Saat 14.51'de meydana gelen deprem sonrası hasar gören binalarda sürdürülen çalışmalarda gece yarısına yaklaşıldı. Özellikle Bayraklı ilçesine vuran depremde hasar gören 17 binanın birçoğu çökerken, zamana karşı mücadele veren ekipler, enkaz altından kurtarılacak her bir vatandaş için çaba harcıyor.

EMRAH APARTMANINDA 11 KİŞİ ÖLDÜ

Gece yarısını gelinen saatlerde tamamen yıkılan 2 bloklu ve 28 daireli Emrah apartmanında, saat 23.00'e kadar ilk edinilen bilgiye göre 11 kişinin öldüğü, 19 kişinin ise kurtarma görevlileri tarafından enkazdan sağ çıkarıldığı öğrenildi. Enkaz altında kalan birçok vatandaşın kurtarılması için çalışmaların devam ettiği görüldü.

RIZA BEY APATMANINDA 5 KİŞİ ÖLDÜ

Yine tamamen yıkılan Rıza Bey apartmanında 5 kişinin cesedine ulaşılırken, 15 kişi ise sağ kurtarıldı.

Bayraklı'da 11 katlı zemininde bir market zincirinin şubesinin bulunduğu binada da ekiplerin çalışması sürüyor. Binadan 10'u aşkın kişinin kurtarıldığı biriktirirken, halen enkaz altında olan 3 kişinin kurtarılmayı bekledi öğrenildi. Bu apartmanda herhangi bir ölüm vakasına rastlanılmadığı ifade edildi.

DOĞANLAR APARTMANINDA 1 KİŞİ ÖLDÜ

Yine Bayraklı'daki tüm katların üst üste geçtiği Doğanlar Apartmanında ise 1 kişinin cesedine ulaşıldigi, 9 kişi enkazdan tahliye edildi.

17 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Adalet Bakanı Abdullah Gül ile milletvekili Binali Yıldırım, Bayraklı'da hasar gören binaların yanına gelip yetkililerden bilgi aldı. Sahada çalışmalarını sürdüren ekiplerin saat 23.007a kadar sürdürdükleri çalışmalarda 17 kişinin cansız bedenine ulaştıkları öğrenildi. Ekiplerin can kurtarmak için zamana karşı sürdürdükleri çalışmalarına dinlenerek değişmeli olarak devam ediyor.


DEPREME DİŞ HEKİMİN MUAYENESİNDE YAKALANDILAR


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, enkaz bölgesindeki çalışmaları yerinde inceledi. Bakan Pakdemirli, yıkılan Rıza Bey apartmanının enkazında kalan Buse Asyılmaz ile telefonla görüştü. Asyilmaz ile birlikte toplam 5 kişinin apartmandaki bir diş hekimliğinde bulunduğu deprem sonrası enkaz altında kaldığı öğrenildi. Bakan Pakdemirli, Asyılmaz ile birlikte diğer 4 kişinin kurtarılması için ekiplerin sürdürdüğü çalışmaları bölgede bekleyerek yakından takip ediyor.

YARALILARIN SAYISI 763 OLDU

AFAD'dan İzmir'deki depreme ilişkin son yapılan açıklamada, deprem sonrasında büyüklüğü 4'ün üzerinde 23 olmak üzere, toplam 211 artçı sarsıntı yaşandığı bildirildi. Açıklamada, "SAKOM'dan alınan ilk bilgilere göre 1'i boğulma sonucunda olmak üzere toplam 17 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. İzmir'de 702, Manisa'da 5, Balıkesir'de 2 ve Aydın'da 54 kişi olmak üzere toplam 763 vatandaşımız yaralanmıştır. İzmir'de arama kurtarma çalışmaları yürütülen 17 binadan 4 binada çalışmalar tamamlanmış olup; 13 binada çalışmalar devam etmektedir" denildi.

ENKAZ ALTINDAKİ DEPREMZEDEYE 'PARMAK KAMERA' İLE ULAŞILDI

Depremde yıkılan İzmir'in Bayraklı ilçesindeki Doğanlar Apartmanı’nda enkaz altında kalan, 15 yaşındaki Günay Özışık’a 'parmak kamera' ile ulaşıldı. Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, sesli olarak iletişim kurulan Günay’a, "Günay duyuyor musun, senin için çalışıyoruz" dedi. Enkaz altından seslenen Günay ise ‘Gitme abi, ben çıkmak istiyorum’ ifadelerini kullandı. Ekipler, depremzede Özışık'ı kurtarabilmek için çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.

BAKAN PAKDEMİRLİ'NİN KONUŞTUĞU BUSE ENKAZDAN ÇIKARILDI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin, telefonla konuşup moral verdiği Rıza Bey apartmanı enkazındaki Buse Hasyılmaz, yaklaşık 9 saat sonra kurtarıldı. Sedyeyle çıkarılan Asyılmaz, ambulansla hastaneye götürüldü. Sağlık durumunun iyi olduğu bilgisi alındı. Asyılmaz'ın kurtarılması için sürdürülen çalışmalarını enkazın başında bekleyerek takip eden Bakan Pakdemirli, "7'nci katta olduğunu söyleyen Buse’ye bir an önce ulaştık. Erol amcayı da kurtardık. Aynı dehlizde 5 kişinin olduğu söyleniyor” dedi.

AYNI YERDE 2 KİŞİ DAHA KURTARILDI

Diş hekimi muayenesinde olduğu öğrenilen Buse Hasyılmaz'dan sonra aynı yerde bulunan 2 kişi daha çıkarıldı. 


21 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'deki deprem ile ilgili arama kurtarma çalışmalarına ilişkin saat 03.00 sıralarında, açıklama yaptı. Deprem can kaybının 21'e ulaştığını bildiren Bakan Kurum, "Bugün saat 14.51 sularında Seferihisar’da 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem sonrasında 4 ve üzeri şiddetlerde 30, toplamda 315 artçı meydana geldi. Arama faaliyetleri devam etmekte. Bornova ve Karşıyaka’da ekip görevlendirmeleri yapıldı ve arama kurtarma faaliyetleri yoğun biçimde devam ediyor. Son verilere göre 21 vatandaşımız hayatını kaybetti. 24’ü ağır yaralı olmak üzere 799 vatandaşımız yaralandı” dedi. 

9 BİNADA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Arama kurtarma çalışmalarının 17 bina olarak başlatıldığını ifade eden Bakan Kurum, "Şu anda ise 9 binada çalışmalar devam ediyor. Rızabey Apartmanı, Yağcıoğlu Apartmanı, Doğanlar ve Yılmaz Erbek apartmanlarında çalışmalar devam etmekte. Deprem sonrasında tüm bakanlıklarımız, il müdürlüklerimiz teyakkuza geçirildi ve destek ekiplerinin tamamı bölgeye sevk edildi. Kontrollü olarak arama kurtarma faaliyetlerinin yapıldığı alanlara elektrik veriyoruz. Bölgeye telefonla ilgili irtibatı güçlendirmek adına 34 baz istasyonu sevk edildi. İhbarların tamamı değerlendiriliyor. TSK tarafından drone ile bölgenin tamamına ilişkin hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Yoğunluk olan yerlere ekiplerimizi gönderiyoruz” diye konuştu.

‘DEPREM ÜÇÜNCÜ SEVİYE, ULUSAL BİR DEPREMDİR’

Depremin seviye olarak üçüncü seviye olduğunu söyleyen Kurum, "Deprem ulusal seviyede bir depremdir. İhtiyaç olan her bölgeden ekipler sevk ediliyor. Deprem bölgesinde hasar tespit çalışması yaptığımız alanlarda biz de bölgeye gidiyoruz. Öncelikle hasar tespit çalışmalarını kamu binalarında başlattık. Bir hastanemizdeki hastaları tahliye ettik bunun dışında kamu binalarında sorun yaşanmadı. Genel olarak, 3 bin 999 kişi 475 araç ile arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Bölgeye 3 bin çadır, 10 bin yatak, 20 bin battaniye gönderildi. 56 bin 300 kişilik beslenme üniteleri bölgeye sevk edildi. Kamu kurumlarımızın da içinde olduğu misafirhanelerde 3 bin 700 kişilik kapasite açılmıştır. Tüm milletimiz müsterih olsun. Tüm bakanlarımız fiilen takipteyiz’ ifadelerini kullandı. 

‘GÖÇÜK ALTINDA, AÇIKTA, AÇ CAN KALMASIN’

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise, "Sayın Cumhurbaşkanımızın yakın ilgi ve takibi ile yürüttüğümüz çalışmalarda bütün amaç göçük altında can kalmaması, sonra açıkta can kalmaması, sonra da aç can kalmamasıdır. Genel itibariyle enerji, barınma, hastane ile alakalı bir problem kalmamış gözüküyor. Operatörler baz istasyonlarını kullanarak cep telefonu tespiti konusunda bir çalışma yürütüyor. Buse kızımız kurtarıldı. Ailesi de çıktı. Maalesef İnci kızımız çıkmadı. İnşallah ümit bağladığımız herkes sağlıklı, diri bir şelilde çıkar” dedi. 

‘ADLİ TAKİP YAPILACAKTIR’

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise, "İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştır. Önceliğimiz enkaz altındaki canlarımız ve arama kurtarma çalışmalarıdır. Dualarımız önce bu canlarımızın kurtulmasına yönelik. Bu süreç tamamlandıktan sonra yapılarla ilgili her fiil soruşturulacak, adli takip yapılacaktır. Birlik beraberliğimizi bozacak, nefret suçu yayacak her türlü fiil hakkında da görevlendirme yapılmıştır” diye konuştu.
DHA

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test