Edirne Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "tiny house"ların kaldırılmasıyla ilgili bazı sosyal medya hesaplarından gerçeği yansıtmayan içerik ve görüntülerin paylaşıldığı belirtildi. İl Özel İdaresince herhangi bir yıkım işlemi gerçekleştirilmediği vurgulandı.

Açıklamada, "Sosyal medyadaki yanıltıcı görüntüler gerçeği yansıtmamaktadır. İdaremiz tarafından yıkım işlemi yapılmamıştır. Yıkım işlemi kooperatif tarafından kendi iş makineleriyle gerçekleştirilmiş olup, görüntüler provokatif amaçlı servis edilmiştir. Halkı yanıltıcı bilgi yayma ve kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engelleme suçlarından ilgili kişiler hakkında Keşan Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur" denildi.

Geçen hafta, Saros Körfezi Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi içinde tarım arazisi niteliğindeki taşınmazlarda izinsiz "tiny house" yapıları belirlenmişti. Edirne Valiliği, Çevre Düzen Planı ve Toprak Koruma Kanunu uyarınca bu yapıların kaldırılması gerektiğini sahiplerine bildirmişti.

Edirne İdare Mahkemesi, "tiny house"ların konut niteliği kazandığına karar vererek yürütmenin durdurulması talebini reddetmişti. Geçen hafta bazı yapılar sahipleri ve İl Özel İdaresince kaldırılmıştı. Provokatif bilgi yayanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacağı belirtilmişti.

Tiny house sahiplerine yapıları kaldırmaları için süre tanınırken, çiftçi kuruluşları da valiliğin kararını desteklediklerini açıkladı.

Kaynak: AA