Edirne'de üniversite öğrencileri ile huzurevi sakinleri, yaşlıların dijital oyunlar sayesinde fiziksel hareketlerini ve zihinsel aktivitelerini artırmalarını amaçlayan "Kanka-Tek" projesinde bir araya geldi. Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü ile Edirne Huzurevi Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü bu proje, teknoloji temelli aktivitelerle yaşlıların beden ve zihin sağlığını korumayı hedefliyor.

Projede öğrenciler, huzurevi sakinlerine teknolojik bilgileri aktarırken onlarla çeşitli oyunlar oynayarak, teknolojiye olan ilgilerini artırmalarına yardımcı oluyor. Haftada bir gün huzurevinde düzenlenen etkinliklerde "havaya çiz", "ışıkları söndür" ve "meyveleri kes" gibi oyunlar oynanıyor. Bu aktiviteler, yaşlıların zihinsel ve fiziksel olarak aktif kalmalarını sağlıyor.

Trakya Üniversitesi Araştırma Görevlisi ve Proje Eğitmeni Uzman Fizyoterapist Büşra Mehder Akbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kanka-Tek" projesiyle farklı nesillerin teknoloji aracılığıyla buluştuğunu belirtti. Akbaş, "Projemizin amacı yaşlılarımızın sağlıklı yaşlanmasına destek sağlamak," dedi. Teknoloji temelli oyunlarla yapılan egzersizlerin huzurevi sakinlerinin fiziksel kapasitelerini geliştirmeyi hedeflediğini de ekledi.

Tecrübe ve Bilgi Paylaşımı
Proje, sadece teknoloji bilgisi aktarımıyla sınırlı kalmıyor; aynı zamanda öğrenciler ile yaşlılar arasında deneyim ve bilgi paylaşımını da teşvik ediyor. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü 3. sınıf öğrencisi Melek Çiftçi, projeye katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Yaşlıların reaksiyonlarını geliştirecek, fiziksel aktivitelerine katkı verebileceğimiz oyunlar oynuyoruz. Onları teknolojiyle buluştururken bizler de onlardan faydalanıyoruz," dedi.

Huzurevi sakinlerinden 72 yaşındaki Selahattin Ayar, gençlerle daha önce hiç deneyimlemediği oyunlar oynadığını belirterek, "Öğrenciler çok iyi. Hepsi benim torunum gibi. Onlarla oyunlar oynuyoruz ve birlikte grup olup hareketli oyunlar oynuyoruz. Spor yapmayı çok seviyorum. Bu projeye zevkle katıldım, yarışmak bize enerji katıyor," dedi. Cezmi Sıdal (69) ise öğrencilerin kendileriyle yakından ilgilendiğini ve yeni nesil oyunlara alışmaya çalıştıklarını ifade etti.

Öğrencilerden Kadir Kaan Demiralp de yaşlılarla vakit geçirmenin çok zevkli olduğunu belirtti. Onların fiziksel kapasitelerini artıracak yeni nesil oyunlar oynadıklarını ifade eden Demiralp, "Yaşlılarımızla aynı sevinci yaşamak çok güzel," dedi.

"Kanka-Tek" projesi, hem yaşlıların hem de gençlerin hayatlarına pozitif katkılar sağlıyor. Teknoloji ve sağlık odaklı bu girişim, nesiller arası köprüler kurarak, sağlıklı ve mutlu bir yaşlanma sürecine destek oluyor.

Kaynak: AA