Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Başkan Yorgancılar, Kurtuluş Savaşıyla erişilen askeri bağımsızlığı ekonomik ve siyasi bağımsızlıkla taçlandırarak Türkiye’nin modern dünya ligine yükselmesini sağlayan en eşsiz devrim olan Cumhuriyetimizin birinci asrını tamamlamanın haklı gururunu yaşadığını söyledi.

“Küresel ligde hak ettiği yere taşıdı”

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılına ulaşmasının ülkemiz için büyük bir gurur ve mutluluk vesilesi olduğunu belirten Yorgancılar, “Bu önemli kilometre taşına tanıklık edebiliyor olmanın verdiği kıvancın yanında, milletimiz adına da büyük bir esenlik hissiyatı içindeyim. Tam 100 yıl önce, 29 Ekim 1923’te tarihimize kazınan bu büyük devrim, eğitim ve bilim başta olmak üzere, pek çok alanda dünyanın gerisinde kalan, hasta adam olarak anılan milletimizi yeni bir kimlikle, küresel ligde hak ettiği yere taşıdı. Bu yeni Cumhuriyet kimliği; insanımıza eğitimden, adalete bilimden, kültür-sanata, insan haklarından, kadın-erkek eşitliğine ve çok daha fazlasına kadar, vatandaş ve toplum bilinci aşıladı. Yok oldu gözüyle bakılırken kısa süre içerisinde küllerinden doğan bu Cumhuriyet toplumu, başarılarıyla uzun yıllar tüm dünyanın örnek gösterdiği bir konuma erişti” dedi.

Sanayi ve üretim

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, eşsiz Cumhuriyet devrimini tarihimize kazandırarak bize miras bırakan tüm atalarımızı şükranla ve gururla andığını ifade eden Yorgancılar, “Bu dinamizme nasıl ulaşacağımızın ve onu nasıl muhafaza edeceğimizin formülünü ise, Cumhuriyetimizin Kurucusu, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk bizlere bizzat vermektedir. O, şöyle demektedir: ‘Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği bu gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan ve yorulmadan yürüyecektir.’ O yüzden hiç durmadan, dinlenmeden Cumhuriyet idealinin yolunda yürümek için motive olup çalışıyoruz. Bir günümüzü, bir saatimizi, bir dakikamızı bile boşa harcamıyoruz. Atatürk’ümüzün kalkınmanın yolu olarak bizlere tevdi ettiği sanayi ve üretim vazifemizi ifa ederken başardığımız her teknolojik yenilikte, üstesinden geldiğimiz her zorlukta, ürettiğimiz yerli ve milli her üründe bu bilinçle ve bu motivasyonla hareket ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında toplumumuzun her kesiminin hatırlaması gereken nokta da budur” diye konuştu.

Üretime dayanan ekonomi

Toplumsal, politik, ekonomik ve kültürel boyutları ile Cumhuriyet’in 100’üncü yılında tam anlamıyla istenen bir seviyede olduğunun da elbette söylenemeyeceğini dile getiren Yorgancılar, “Daha yapacak çok işimizin, kat edecek çok yolumuzun olduğu aşikardır. Ülkemizin bulunduğu coğrafya itibariyle enerji, milli savunma, tarım ve gıda gibi sektörler başta olmak üzere tam bağımsız, kendine yeten ve fazlasını sürdürülebilir biçimde ihraç edebilen, bu şekilde büyüme ve sürekli istihdam potansiyelini yaratabilmiş, üretime dayanan bir ekonomik şablona sahip olmak zorundayız. Özellikle enerji konusundaki dış kaynak bağımlılığımız, kronik bir cari açık durumunu ortaya çıkardığı gibi, uluslararası siyasi gelişmelere dayalı olarak maliyetleri oldukça değişken ve öngörülemez bir hale getirmektedir. Bunun önüne geçmenin tek yolu, en az kendimize yetecek ölçekte ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi yerli kaynaklarla üretebilmektir. Cumhuriyet’in 100. yılında en önemli vizyonlarımızdan biri bu olmalıdır” ifadesini kullandı.

“Atatürk’ten ilham alıyoruz”

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yıl içinde çok önemli bir noktaya ve çok yüksek bir seviyeye geldiğini belirten Yorgancılar, “100’üncü yılda yapmamız gerekenleri ortaya koyarken Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten ilham almaktayız. O, Cumhuriyet’in 10’uncu yılındaki nutkunda nasıl ‘Yaptıklarımızı asla kafi göremeyiz’ demişse, biz de 100’üncü yılda aynısını söylüyoruz: ‘Geçen zamana nispetle, daha çok çalışacağız. Daha az zamanda, daha büyük işler başaracağız. Bunda da muvaffak olacağımıza şüphem yoktur.’ Geldiğimiz noktada Cumhuriyetimiz ile iftihar ediyoruz. Daha çok ilerlememiz gereken alanların yanında kültürde, sanatta, sporda, ekonomide, genç girişimcilerimiz içinde, bilim insanlarımız arasında Atatürk’ün bize miras bıraktığı Cumhuriyet ve medeniyet vizyonunun hakkını veren, O’nun ruhunu şad eden ve bizlerin de göğsümüzü kabartan çok kıymetli kuşaklar yetişmiş durumdadır. Bilim insanlarımız DNA hücrelerinin onarımının yolunu bulurken sanatçılarımızın performansları dünya çapında alkışlanmakta, kadın sporcularımızın mücadelesi, centilmenliği ve başarısı göğsümüzü kabartmaktadır. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonu ve mirası, bu başarılarla karşılığını bulmaktadır” dedi.

ADEL sahibi kim? ADEL ne zaman borsaya girdi? ADEL hangi ülkenin malı? ADEL sahibi kim? ADEL ne zaman borsaya girdi? ADEL hangi ülkenin malı?

 “100’üncü yılında Cumhuriyet’in geldiği nokta ile ne kadar gurur duysak azdır” diyen Yorgancılar şöyle konuştu:

“21’inci yüzyıl ilerlerken sahip olduğumuz kuşakların, Atatürk’ün vizyonunun gerektirdiği bilinç ve dinamizme sahip olduğuna yürekten inanıyorum. Ve Ata’mızın veciz sözlerinden birini hatırlatmak istiyorum: ‘Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak. Servet ve onun tabii neticesi olan refah ve saadet yalnız ve ancak çalışkanların hakkıdır.’ Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, onunla birlikte Cumhuriyet’in kurulmasında emeği geçmiş yol arkadaşlarını, bu yolda canını vatanı ve milleti için feda eden tüm yiğit şehitlerimizi, Cumhuriyet’in 100. yılına selametle ulaşması yolunda şehit düşmüş tüm kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyorum. Ve onlara, nice asırlar boyunca Cumhuriyetimizin payidar kalması için, Ata’mızın vizyonu ve yolunda, şevk ve güç ile çalışmaya devam edeceğimizi vurgulamak istiyorum.  Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun. Nice 100 yıllara.”

Kaynak: Doğukan Fikri Fidan